Policia, sërish letër kryetarit të bashkisë: Bllokimi i sheshit ka rënduar trafikun në kryeqytet
Bllokimi i rrugs, q ka sjell vshtirsi n qarkullimin rrugor n kryeqytet, sht cilsuar vepr penale dhe burime nga prokuroria than se nj hetim pr kt mund t fillohej s shpejti. Burime nga prokuroria e Tirans sqaruan se po merrej n shqyrtim mundsia pr t nisur nj hetim pr kt shtje.


Ndrkoh, pr t tretn dit rresht, policia e Tirans i ka drguar letr zyrtare kryetarit t Bashkis s Tirans, Edi Rama, duke i krkuar ktij t fundit t ndrhyj n cilsin e postit q mban pr t normalizuar qarkullimin n rrugt e Tirans, i cili ka ardhur si pasoj e bllokimit t bulevardit “Dshmort e Kombit” nga deputett dhe simpatizantt e Partis Socialiste.
N letrn q mban firmn e drejtorit t policis s Tirans, Tonin Vocaj, thuhet se nga vzhgimi i trafikut t
gjat dits s djeshme, prej ors 07:30 deri n orn 10:00, me gjith punn e
pr menaxhimin e trafikut nga shrbimet e Policis Rrugore, sht konstatuar se sht prkeqsuar ndjeshm situata e qarkullimit rrugor n s paku n 13 segmente rrugore n Tiran. Me an t ksaj letre, policia e Tirans i trheq vmendjen kryetarit t bashkis n lidhje me deklaratat e bra prej tij pr keqdashje n organizimin e shrbimeve policore pr normalizimin e trafikut. “Shqetsimet tuaja, pr munges eficence nga Policia Rrugore apo pr keqdashje n organizimin e shrbimit, jan t pavrteta dhe si t tilla t papranueshme pr ne. N kt drejtim ne mund t organizojm dhe sondazhe t prbashkta pr t evidentuar realisht problemet e mdha q shkaktohen n trafik, si rezultat i devijimeve t shumta dhe si pasoj e shmangies s qarkullimit t automjeteve n bulevardin “Dshmort e Kombit”, - thuhet n letrn e policis s Tirans drejtuar kryetarit t Bashkis s Tirans. N fund t letrs, policia i krkon edhe nj her Edi Rams t ndrhyj me autoritetin q ka pr t zhbllokuar kt aks rrugor.
Gjithashtu, policia e kryeqytetit i ka drguar nj tjetr letr kryetarit t Partis Socialiste, dega Tiran, Besnik Baraj, duke i krkuar edhe nj her lirimin e bulevardit “Dshmort e Kombit”, pasi kjo gj prbn vepr penale.

Segmentet problematike

- Rruga e Elbasanit drejt Kliniks Nr. 1
- Bulevardi “Zhan D’Ark” nga Brryli drejt Kliniks Nr. 1
- Rruga “Dshmort e 4 Shkurtit” nga Libri Universitar deri tek Banka e Shqipris
- Rruga “ Hoxha Tahsim” nga Unaza n rrugn “Bardhyl” deri tek sheshi “Sule Pasha”
- Rruga e Durrsit nga Dogana deri tek semafori i Muzeut Historik Kombtar
- Rruga “Muhamet Gjollesha” nga Zogu i Zi deri tek ura “Vasil Shanto”
- Rruga “Myslym Shyri” nga rruga “Muhamet Gjollesha” deri tek kryqzimi n rrugn “Dshmort e 4 Shkurtit”
- Segmenti rrugor nga Farmacia 10 – Stacioni i Trenit deri tek Zogu i Zi
- Rruga e Dibrs n gjith gjatsin e saj
- Segmenti rrugor nga “Misto Mame” prgjat Rrugs s Kavajs deri tek “21 Dhjetori” dhe vazhdimi i saj deri tek semafori i Banks s Shqipris
- Rruga “Komuna e Parisit” deri tek rrethrrotullimi i Mapos Nr. 6
- Rruga “Hasim Zeneli” dhe rruga “Dervish Hima” gjat gjith gjatsis s tyre
- orientim i trafikut n bulevardin “Dshmort e Kombit” tek Ura e Lans etj.