Nnkryetari i delegacionit pr Evropn juglindore n Parlamentin Europian, Victor Bostinaru, i krkoi qeveris t gjej nj zgjidhje pr krizn politike n vend, n t kundrt sipas tij ajo duhet t prgatitet pr kostot. (UPDATE)

“Mesazhi im si zvendskryetar i delegacionit pr Europn juglindore sht i qart si kristali: qeveria duhet t gjej nj zgjidhje. Qeveria dhe kryeministri duhet t jen n Kuvend pr t negociuar pr nj zgjidhje politike pr t zgjidhur krizn ekzistuese politike. Un besoj se zoti Berisha dhe partia e tij do t ndrmarrin vendime t zgjuara pr mirfunksionimin e Parlamentit, por gjithashtu pr t mirn e vendit”, ka deklaruar Bostinaru.

Sipas zotit Bostinaru, qeveria duhet t veproj me pjekuri n kt rast duke mos ndrmarr veprime q do t kishin nj kosto t madhe pr t gjith shqiptart n raport me Bashkimin Europian.

“Le t mos gjykojm paraprakisht. Sepse zoti Berisha dhe partia e tij vazhdimisht n mnyr t prsritur i kan premtuar Europs se ata do t gjejn zgjidhje, se do t punojn s bashku me Partin Socialiste pr nj zgjidhje politike dhe tani sht koha e duhur pr ta
kt. Nse nesr mazhoranca do t vendos t refuzoj propozimet e Partis Socialiste, kjo do t’i kushtoj. Dua t jem i qart: do t jet me kosto, pasi Shqipria ka nevoj pr stabilitet politik. Shqipria ka nevoj pr mbshtetjen e Parlamentit Europian dhe nse nuk do ket zgjidhje si nj antar i delegacionit pr Europn juglindore, nuk do t isha thjesht dhe vetm i shqetsuar por do ta konsideroj kt si nj dshtim t angazhimeve europiane t Shqipris dhe konseguencat do jen n prputhje me kt”, ka nnvizuar Bostinaru.

Socialistt kan marr nj dit m par edhe mbshtetjen e grupit liberal demokrat n Parlamentin Europian, i cili s bashku me grupin socialist dhe demokrat t drejtuar nga Martin Schultz ka m shum deputet sesa grupi i partive popullore, i njohur si grupimi i forcave te djathta.

Ndrkoh, n nj deklarat raportuesja pr vizat n Parlamentin Europian, Tanja Fajon i ka krkuar qeveris shqiptare q pas khimit t opozits n Kuvend t’i jap ksaj t fundit mundsin e ngritjes s komisionit hetimor dhe pr t siguruar transparencn e zgjedhjeve pr t gjitha forcat politike n Parlament, cdo her pas zgjedhjeve lokale ose t prgjithshme.

N deklarat shkruhet se hetimi dhe masat e propozuara nga opozita duhet t arrijn transparencn e plot si themeli i prmirsimeve t rndsishme n mnyrn sesi do t zhvillohen zgjedhjet n t ardhmen.

Shqipria ka nevoj t tregoj pjekurin e saj politike m shum se kurr n kt moment vendimtar pr liberalizimin e vizave, ka prfunduar deklarata e reporteres Tanja Fajon.