I drguari amerikan, Stephen Bosworth, i dha sot fund vizits s tij treditore n Koren Veriore, duke theksuar se ka pasur kontakte mjaft t dobishme, me synimin q ky shtet komunist t bindet q t kthehet n negociatat pr armatosje brthamore.Vizita e tij ishte kontakti i par zyrtar mes Washingtonit dhe Phenianit, q nga koha kur Barack Obama u inaugurua pr president n janar t ktij viti, me premtimin se do t angazhohet n diplomaci t drejtprdrejt me armiqt e SHBA-s.Ishte ky nj takim mjaft i dobishm, tha Bosworth n aeroportin Sunan n Phenian, para se t kthehej n Koren Jugore.Koreja Veriore u trhoq n prill t ktij viti nga negociatat gjasht-paleshe pr armatosje brthamore, ndrsa vetm nj muaj m von zhvilloi testin e vet t dyt brthamor.Washingtoni ka theksuar se misioni i Bosworthit ka pasur pr qllim t vlersoj se a ka Pheniani vullnet q t rikthehet n negociata. Megjithat, analistt theksojn se Pheniani krkon di tjetr: marrveshjen paqsore me SHBA-n, pr ti dhn edhe formalisht fund lufts s Kores, e cila zgjati nga viti 1950 deri n vitin 1953.N tetor, Koreja Veriore njoftoi aleaten e vet, Kinn, se sht e gatshme q t rikthehet n negociata, por me kusht q dialogu bilateral me SHBA-n t dshmohet i knaqshm.