Për tu martuar kërkohet paraprakisht leja nga institucionet shtetërore britanike. Hyn në fuqi ligjiNse nj emigrant do t martohet me nj britanike, tashm do ta ket tepr t vshtir. Kjo, jo pr shkak t krkesave t vajzave londineze, por si pasoj e ligjit m t ri q ka hyr n fuqi, i cili sanksionon se martesat mes qytetarve britanik dhe shtetasve t vendeve jasht Bashkimit Evropian do t duhet t ken lejen e Zyrs s Emigracionit. Lajmi sht raportuar prpara dy ditsh nga t prditshmet britanike, ku prcaktohen t gjitha detajet e ligjit, q tenton t ndaloj martesat me qllim emigracionin e shtetasve jokomunitar. Zyra e Emigracionit n Mbretrin e Bashkuar do t jap lejen e saj pr do martes q do t kryhet ndrmjet shtetasve britanik dhe atyre jokomunitar, ndrmjet t cilve edhe shqiptar. Leja do t shrbej si nj vrtetim ligjor q martesa nuk kryhet pr t prfituar qndrimin n Britani, por sht e rregullt. Vrtetimi i ksaj “dashurie” do t arrihet me an t testimeve t ndryshme q do t prdorin inspektort e zyrs, duke vrtetuar legjitimitetin e martess. Nse bashkshorti apo bashkshortja e ardhshme nuk di pr familjen e personit q ka zgjedhur pr t ndar jetn, do t prbj nj shkelje me pasoj mosaprovimin e martess nga Zyra e Emigracionit. Ndrkoh, shtetasi britanik duhet t jet n dijeni edhe pr vendin e origjins s personit t zemrs, sikurse duhet edhe ta ket vizituar kt vend t paktn dy her, prej dits s deklaruar, si dita e njohjes me burrin apo gruan e ardhshme. “Qytetari britanik duhet t njoh mir pasaportn e bashkshortit t ardhshm”, - thuhet n artikullin e “The Sun”, duke vijuar se t dhnat personale t ekstrakomunitarit, q tenton t martohet me shtetasin britanik, do t jen pjes e testimit. N kt mnyr, t gjitha ato t dhna q duhet t ket nj ift, do t jen pjes e nj testimi nga ana e Zyrs s Emigracionit.“Britaniket dhe britanikt q zgjedhin pr bashkshort nj t huaj duhet t vrtetojn se jan t dashuruar me personin ekstrakomunitar n zyrn e emigracionit”, - shkruanin koh m par gazetat britanike, kur u fol pr her t par pr amendamentin q tashm sht ligj. Sipas nj studimi t kryer pak jav m par n vendet e Bashkimit Evropian, 35 pr qind e atyre q fillimisht prfitojn lejen e qndrimit e m pas edhe nnshtetsin, kryhen me an t martess. Ky fakt ka shqetsuar qeverit e vendeve antare t BE-s, t cilat kan filluar t marrin masat pr t parandaluar fenomenin n rritje. “Legalizimet me an t martess jan m t prhapurat n Mbretrin e Bashkuar, duke zn vendin e par ndrmjet metodave t ndryshme t marrjes s lejes s qndrimit”, - theksohet n artikull.