Uashington (start) Gjat dits s nesrme, presidenti amerikan Xhorxh Bush do t nnshkruaj Protokollin e Antarsimit t Shqipris dhe Kroacis n NATO. Kjo sht hera e par, sipas agjencis Ina q zhvillohet nj ceremoni e prmasave t tilla. Nj ceremoni e till, sht e para q zhvillohet nga Shtpia e Bardh, dhe se her tjetr, nnshkrimi i protokolleve, sht
larg ceremonive zyrtare.Nj zgjedhje e till e Presidentit amerikan George Bush, ve nj akti simbolik, sht edhe nj vlersim dhe mbshtetje pr Kroacin dhe Shqiprin, n prgjithsi, por edhe pr qeverit e tyre, n rrugn e antarsimit n Aleancn e Atlantikut Verior edhe me vendet t gadishullit t Ballkanit.N ceremonin e nnshkrimit, msohet se do t jen t pranishm, edhe senator e kongresmen amerikan, antar t komisionit t jashtm t Senatit t SHBA-ve, prfaqsues t trupit diplomatik, miq dhe dashamirs t t dy vendeve-vijon Ina.Nnshkrimi i ktij protokolli, vjen pak dit, q Senati amerikan miratoi me shumic votash, Protokollin e antarsimit t Shqipris dhe Kroacis n NATO me t drejta t plota, antarsim, i cili mendohet t realizohet pranvern e ardhme, nse t gjitha vendet antare t ksaj organizate do t firmonin protokollin n fjal.Shqipria dhe Kroacia morn ftesn e antarsimit pr n NATO n 3 prill t ktij viti, n Samitin e Bukureshtit. Deri m tani, 7 vende pr Shqiprin e kan ratifikuar protokollin.