Nuk do t desha t prdor n titullin e ktij shkrimi antonimin e fjals mik. Nuk ka dyshim se ne shqiptart dim ti presim miqt dhe duhet thn se shquhemi pr mikpritje. Por duke qen se sapo u ktheva nga nj vizit n Shqipri m duhet t hedh nja dy mendime rreth vizits s Bushit n Shqipri.Gjat vizits s siprprmendur n Shqipri, n biseda me njerz t thjesht dgjoja shprehje ku ironizohej presidenti amerikan, por tek tuk edhe shprehje q n sos bartnin urrejtje t paktn nuk ishin dashamirse. N shoqrit demokratike kjo gj sht mse normale. Por, m duket paksa e tepruar q ne shqiptart, pasi q nuk kemi kurajon e duhur t ndryshojm dika n sjelljen e klass son politike q sht prgjegjsja kryesore e prapambetjes s pashoqe t Shqipris, kalojm n derogacion, n shfryrje dufi tek njeriu m i fuqishm (politikisht) i planetit. Ja pra, presidenti i Ameriks bhet tabel qitjeje dhe duhet t presi gjith ato at ka nuk kemi guximin tua themi dot politikanve tan.

Vizita e Bushit e nj rndse t jashtzakonshmeVizits e Xhorxh Bushit n Shqipri nuk iu b ndonj jehon e madhe n Shqipri. Prve faktit se kush do ta shoqronte zonjn e par amerikane. Duhet thn se ve vizits s Papa Gjon Palit t dyt n vitin 1994 asnj vizit tjetr zyrtare apo private nuk ngjitet dot n lartsin e vizits s presidentit Bush. Q nga viti 1990, t gjith kryeministrat dhe presidentt shqiptar kan tentuar t ndjellin nj president amerikan t vizitoj Shqiprin por...Ndonjher t duket normale q nj njeri q duhet t mendoj pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks por dhe pr shtetet e bots t mos i bier radha t vizitoj nj shtet prej tre milion e gjysm banorsh dhe ja q shorti apo rndsia e Shqipris bn q Bush t thot m 10 qershor 2007 do jem n Tiran.Si duhet pritur Xhorxh Bush ?Zyrtarisht. Oh, zyrtarisht buzqeshjet jan gati dhe jan testuar kushedi sa her. Rezultati ? Pozitiv. Pas takimeve nj deklarat pr at afar u diskutua ( jo t gjitha ...) Betime pr miqsi t sinqert etj etj.Jo zyrtarisht ? Kjo prbn diferencn. Ka dy skenare. S pari: Ne shqiptart t rivishemi me iternacionalizmn proletar q na ka msuar ish partia n pushtet pr 53 vjet. Ka plot shtje q mund t rregullojm duke protestuar kundr vizits s Bushit n Shqipri. Ndr to le t prmendim shtjen e Irakut, Palestins, nj pjes e problemeve t Afriks etj. A nuk e presin Bushin me protesta n shum vende t Ameriks Latine apo n rajone t tjera t bots ? Kshtu do t kemi rastin t na botohet ndonj artikull n gazetat e vendeve t interesuara e ndr to edhe n Koren e Veriut.S dyti: Ne shqiptart do t kemi rastin ta presim presidentin amerikan jo si Xhorxh W. Bush por thjesht si mik. Ta presim si prfaqsuesin e demokracis m t fuqeshme t bots q fati e solli t jet dhe aleati yn n shtjen ton kombtare. Le ta presim si t ishte i ati i tij, si t ishte Klinton por edhe pr at ka prfaqson Ai vet. Le ti jemi mirnjohs Ameriks pr at far ka br, pr at q po bn dhe mbi t gjitha pr at q do t bj pr shtjen ton kombtare. Se far do thuhet n takimet kok m kok mes politikane ka pak rndsi. Ajo q ka rndsi pr ne dhe q ne duhet tua transmetojm amerikanve m 10 qershor sht mirnjohja jon ndaj kombit amerikan. Pr ta kuptuar at q amerikant bn pr ne shqiptart (pa mohuar sakrificat e vet shqiptarve) duhet t kujtoj ktu q ndrhyrja amerikane n Kosov prbn nj akt t paprecedent ku n emr t respektit t liris dhe dinjitetit t njeriut, nj institucion ndrkombtar si ishte NATO me insistimin e e amrikanve i hapi luft nj shteti t pashpirt si ishte Serbia. Dhe nuk ka asnj interes (nuk prjashtohet mundsia q Amerika t ket llogaritur interesa n dobi t vet...) q mund ti ofrohet qeveris amerikane prve reagimit n emr t sakrificave t shqiptarve.

T mirpressh Bushin mos ngjan me servilizm ?Kam dgjuar s fundi (sidomos n diskutimet n forume apo lista) q t mos e theksojm dhe aq ndihmn e amerikanve sepse ... ve t tjerash do t duket si servilizm. Askush nuk krkon q ne t bhemi servil t amerikanve. As amerikant vet nuk do ta donin nj respekt t till. Por shprehja e nj ndjenje si sht ajo e respektit dhe dashuris s shqiptarve pr Amerikn dhe amerikant, q shqiptart e kan treguar dhe e tregojn pr dit sidomos n nj rast si ai i vizits s Bushit mendoj se sht domosdoshmri. Un pr vehte nuk e mohoj q kam t njjtin respekt dhe simpati si edhe francezi Alexis de Tocqueville q para rreth dy shekujsh shprehte admirimin e tij pr demokracin amerikane. Pas dy shekujsh pra, demokracia amerikane sht si verrat franceze... edhe m e dashur. Paversisht se q nga ajo koh shum emra jan shkruar n listn e pronarve t Shtpis s Bardh.www.albemigrant.com