brbrAshtu sic edhe perflitej prej kohesh UEFA Champions League nga viti 2018 do te pesoje ndryshime te konsiderueshme ne formatin e saj Tani mund te konsiderohet lajm zyrtar fakti qe UEFA do ti jape prioritet 4 kampionateve me te forta te Evropes mbi bazen e koeficienteve te UEFA-s Me konkretisht Anglia Spanja Gjermania dhe Italia do te kene gjithnje nga 4 ekipe ne fazen finale te UEFA Champions League pa pasur nevoje madje as per fazen play-off Vendimi eshte marre para shortit te fazes se grupeve te ketij edicioni ne UEFA Champions League qe u mbajt te merkuren pasdite ne Montekarlo Ne mbledhje kane marre pjese ideuesit e kesaj skeme drejtuesit e larte te Bajernit konkretisht Rumenege Anjeli i Juventusit dhe Gandini i Milanit se bashku me perfaqesues ekzekutiv te UEFA-s Nuk eshte pritur madje as zgjedhja e presidentit te ri te UEFA-s ne Athine pas pak ditesh per ta zyrtarizuar kete lajm shume te rendesishem per kompeticionin me te forte te klubeve ne Evrope Duhet theksuar se edhe renditja e klubeve dhe e federatave ne UEFA do te ndryshoje pasi tani do percaktohet nga rezultatet e arritura ne faza te ndryshme te zhvillimit te ketij kompeticioni psh nga 1956 deri ne 1993 kur quhej Kupa e Kampioneve pastaj nga 1993-2008 Champions League dhe nga 2008 e deri me tani Piket mbi bazen e se kaluares favorizojne keshtu skuadrat historike si Milan Inter Bayern Real Ajaks Liverpul te cilat veshtire se do qendrojne jashte Championsit Interesant eshte fakti qe federate si Franca Portugalia apo Rusia do te kene nga dy ekipe ne kete kompeticion Nje tjeter ndryshim ka te beje edhe me faktin se kampionet e cdo kampionati jo detyrimisht do te jene koka grupi gjate hedhjes se shorteve ndersa po ashtu edhe fitimet nga pjesemarrja ne Champions do te jene me te medha sidomos kampionia qe do te marre mbi 100 milion euro Mbetet per tu pare pas 2018 se cili do te jete rezultati i ketij revolucioni i ketij evenimenti kaq prestigjiozbrbrbr