Nj bregdet i bukur, histori interesante, njerz musliman q mund t jetojn n paqe ... Kjo ishte prgjigjja e presidentit t SHBA-s, Xhorxh W. Bush ndrsa pyetej nga gazetari Andi Bejtja se far ndjesie kishte kur ndrmendej pr Shqiprin.Pr bregdetin e bukur kemi
reklama edhe n median ndrkombtare, madje presidenti Bush kalon shpeshher n ishujt grek dhe natyrshm do t ket dgjuar edhe pr bregdetin ton. Edhe pr historin ton interesante sht normale q t jet n dijeni, kur n kt copz vend jan prplasur q nga hordhit e dyndejeve barbare, e deri tek perandorit e mdha q mbajtn botn nn kontroll, pr t prfunduar tek sundimi m i turpshm n historin ton; zgjedha komuniste.Ndr citimet e tij ka vetm nj gj befasuese; si sht e mundur q presidenti Bush sht n dijeni t faktit se Shqipria ka njerz mysliman? Ne e kemi fshir nga historiografia jon faktin se n kt vend jeton nj shumic absolute myslimane. N asnj tekst zyrtar shkollor apo akademik nuk mund t gjesh t artikuluar drejt e pa frik nj fakt t till. N diskursin publik, t gjith prpiqen ti fshihen ksaj t dhne faktike, duke shfaqur rndshm sindromin e t konvertuarit. Aq sa edhe vendim-marrsit ton t nderua, ndrsa i pyet pr besimin fetar shprehen shpesh her t kompleksuar prpara ndrkombtarve se kam gruan ortodokse. Kjo nuk sht nj batut rruge as ndonj gallat parlamenti, por nj e vrtet q zbulon nj ndr smundjet themelore t shoqris shqiptare; fshehja ndaj vetvetes, thuajsimi, urrejtja e asaj q jan duke admiruar at q t tjert kan. N mos nuk besoni kt, mjafton t lexosh fjalimin e presidentit Alfred Moisiu mbajtur prpara studetve t Oxford-it n Britanin e Madhe.Presidenti yn jo vetm q deformon shifrat q tregojn prkatsin fetare t shqiptarve, por edhe aq sa pranon, mundohet t thot se shqiptart kan rrnj t krishtera dhe se nga pikpamja e nj analize vertikale shqiptart nuk jan mysliman, por jan t krishter vertikalisht, ndrsa horizontalisht na qenkan mysliman pasi kshtu e kan thn rrethanat historike npr t cilat e ka kaluar kombi yn. Analiza e presidentit Moisiu jo vetm q sht banalitet n kndvshtrimin shkencor, por nj keqinformim i turpshm q bie ndesh me dshirn e shumics s shqiptarve.Ky shkrim nuk ka pr qllim analizimin e nj fjalimi t hershm e mesa duket konstant t presidentit Moisiu, por pr t evidentuar nj fakt q t tjert e thon pr ne pa komplekse dhe me dashamirsi, ndrsa elita jon prpiqet ta fsheh. sht me t vrtet e uditshme se si presidenti Bush qenka n dijeni t faktit se n kt vend jetojn mysliman n paqe dhe n prputhje me rrjedhat e nj shoqrie moderne? Do t isha shum kurioz t dija se si do t sillej presidenti Moisiu, pas ksaj deklarate, ndrsa do t takohet me Presidentin Bush. A do ti qndroj ende deklarimeve t bra n Oxford, apo tashm analiza e tij ka ndryshuar dhe shqiptart rezultojn q edhe vertikalisht t jen mysliman n shumicn e tyre, packa se ai i prket nj besimi tjetr?! Pas vendosjes prball t ktyre dy deklarimeve, besoj se kam t drejt t pyes; cili sht presidenti im?!