Deklarata
Mbrojtsi thekson se tashm ka nisur nj aventur e re dhe krkon rezultat n Rumani

N mnyr t pashmangshme, ndeshja e par eliminatore e Euro 2012, q Shqipria do t luaj n fushn e Rumanis, rikthen n plan t par sfidn e fundit q kuqezinjt kan luajtur me kt kundrshtar. M 21 nntor 2007, prfaqsuesja e drejtuar nga Oto Bari u turprua me rezultatin 6-1 n Bukuresht: humbja u shoqrua me dorheqjen e parevokueshme t teknikut kroat dhe akuzat se disa lojtar toleruan. Debatik Curri, i cili ka luajtur n at ndeshje, ka theksuar vetm pak or sfids n stadiumin “Ceahaul” t Pjatra Neamnts, se t gjith lojtart e Kombtares do t japin maksimumin, q e kaluara t mos prsritet. “Kam luajtur vetm 60 minuta n sfidn e vitit 2007, ku u mposhtm me rezultatin 6-1 n Rumani, pasi dola nga fusha me karton t kuq. Tashm mund t them se kam besim se t gjith lojtart do t japin maksimumin, n mnyr q ajo ndeshje t mos prsritet m”, deklaroi mbrojtsi i qendrs. “Madje, jam i bindur se ajo humbje nuk do t prsritet m: tani skuadra sht m solide. N ndeshjet e fundit miqsore kemi
paraqitje mjaft t mira dhe kemi treguar se mund t fitojm edhe nse prball kemi kundrshtar t fort. Objektivi yn sht q t ruajm kt vazhdimsi pozitive”. M tej, Curri shtoi: “Humbje si ajo e eliminatoreve t Euro 2008 mund t’i ndodh do skuadre prfaqsuese, por un vazhdoj t kmbngul se n at ndeshje nuk ka pasur asnj lloj neglizhence nga lojtart. Edhe pse psuam 6 gola, t gjith dham maksimumin. Gjithsesi, tani ajo histori sht mbyllur. Kjo sht nj epok e re dhe besoj se do t’i nisim eliminatoret me rezultate pozitive”. Sipas lojtarit t Genlerbirligi n Turqi, synimi kryesor n sfidn e 3 shtatorit sht q kuqezinjt t mos psojn gol.
#