Kryeministri Duke takuar Nanon, respektova të majtën shqiptare"Kryeministri Sali Berisha vendosi ta rishfaqte tek shqiptart dhe ta rikthente n skenn politike ish-kreun e PS-s, Fatos Nano, duke i njohur atij meritat e pamohueshme t kauzs s integrimit t vendit. Nj takim i till mes dy ish-kundrshtarve t fort q kan ditur t nnshkruajn edhe marrveshje historike n aste t vshtira pr Shqiprin, vjen pikrisht n momentin m solemn, at t dorzimit n Bruksel t pyetsorit q i hap rrugn shqyrtimit t statusit t Shqipris pr vendin kandidat pr n BE. Sipas Berishs, takimi me Nanon erdhi 20 vite pas darks s prbashkt n Trieste. Duke folur pr rrugtimin e tij t gjat, Kryeministri Sali Berisha, pas kthimit nga Brukseli ku dorzoi prgjigjet e pyetsorit pr Shqiprin, zbardhi mbrm arsyet e ftess pr darkn vjeneze me z. Nano. Prmes nj konference t gjat pr shtypin, ku t pranishm ishin edhe stafi kryeministror dhe dy ministrat Lulzim Basha dhe Majlinda Bregu, kreu i qeveris e quajti ish-kundrshtarin e dikurshm politik “liderin historik t socialistve”, me nj rol t rndsishm n integrimin e Shqipris. “N Vjen ftova liderin historik t s majts n takim, i cili kishte disa arsye pr t m takuar, nuk mund t anashkaloja pa e takuar Fatos Nanon n kt moment historik pr vendin”, - deklaroi Berisha. Sipas tij, ish-kryetari i PS-s, Fatos Nano, ka merita t mdha, pasi themeloi nj parti t re, ktheu Partin e Puns n Partin Socialiste, ndrsa shtoi se gjithmon marrveshjet e tij me Nanon kan qen n t mir t vendit. “Lideri i opozits ka meritat e tij q askush nuk mund t’ia mohoj. E moj at, pasi e ktheu Partin e Puns s Shqipris n Partin Socialiste, nga nj parti e nj njeriu, n nj parti evropiane, e antarsoi PS-n n Internacionalen Evropiane. T gjitha marrveshjet me Nanon kan qen me karakter integrues, pr t mirn e vendit. E vlersoj, pasi e mbajti premtimin q n rast mosfitoreje do jepte dorheqjen, duke vendosur nj standard n politikn shqiptare. Duke takuar Fatos Nanon, kam shprehur respekt pr t majtn shqiptare n t gjitha proceset integruese n vend”, - sqaroi publikun Kryeministri i vendit. Z. Berisha pohoi m tej se n nj moment historik pr Shqiprin, si ishte dorzimi i prgjigjeve t pyetsorit, nuk mund t anashkalonte takimin me liderin historik t s majts shqiptare prgjat rrugs s gjat me makin nga Brukseli drejt Tirans. “Nuk mund ta anashkaloja Fatos Nanon pa e takuar n kt moment historik pr vendin. Lideri historik i s majts shqiptare, pavarsisht se ku ndodhet, ka meritat e tij dhe askush nuk mund t’ia mohoj”, - sqaroi Berisha pr takimin, i cili zgjoi krshrin e gjith opinionit publik fundjavn q sapo kaloi. M tej, Berisha tha: “Ishte pikrisht Fatos Nano ai q e mori Partin e Puns s Shqipris t kryesuar nga nj njeri pr 50 vjet me radh dhe e ktheu at n nj parti q e zgjodhi kryetarin edhe antar t thjesht, si ishte ai vet. Nano e antarsoi Partin Socialiste n Internacionalen Socialiste, ndrsa n vitin 2005, ai me nj qndrim dinjitoz, mbajti fjaln q u kishte dhn mbshtetsve t tij se do t dorhiqej pas humbjes, duke dhn nj standard t qytetruar t politiks shqiptare”, - u shpreh z. Berisha. Kryeministri bri t qart se duke takuar Nanon, ka shprehur respekt pr t majtn shqiptare n proceset integruese t vendit dhe prandaj e quan pr detyr t bj transparencn e ktij takimi, i cili zhvillohej n nj dark, 20 vjet pas darks s prbashkt n Trieste. Pavarsisht kundrshtive q ka pasur me ish-kryetarin socialist, Berisha deklaroi n mnyr t qart se marrveshjet e tij me z. Nano i kan shrbyer vendit dhe interesave t Shqipris. “sht e vrtet se kundrshtit e mia me Nanon kan qen t panumrta, por marrveshjet tona i kan shrbyer t mirs s vendit, si i shrbeu marrveshja me Ramn integrimit ton n NATO”, - theksoi z. Berisha. Pr rishfaqjen e tij n skenn politike Berisha vijoi m tej duke thn: “Fatos Nano, dua un apo jo, sht lideri historik i s majts shqiptare. Dhe e majta shqiptare sht nj realitet madhor i politiks n Shqipri. N takimin me Nanon kishte respekt pikrisht pr kt”. Kurse marrveshja e prfolur 20-vjeare mes tij dhe Nanos, sipas Berishs, mbetet vetm nj trillim.