T gjitha forcat politike, pa prjashtim, duhet t punojn do dit pr t garantuar t drejtat dhe lirit e shqiptarve. Kt thirrje i bri dje opozits kryetari i Grupit t PPE n Parlamentit Evropian, Joseph Daul, gjat takimit q realizoi me kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli. Kjo e fundit vuri n dukje se qeveria mbshtet do deklarat t PE-s pr Shqiprin, duke shtuar se vendimi pr heqjen e vizave sht nj vendim historik i shumpritur. Pr sa i prket veprimtaris parlamentare, kryetarja e Kuvendit e informoi at se Parlamenti ka punuar fort n kt periudh, ka kaluar mbi 180 ligje e reforma baz t kuadrit ligjor integrues. “M vjen mir q fal bashkpunimit me ju dhe Parlamentin Evropian, edhe opozita ndrpreu bojkotin dhe sht tashm pjes e Parlamentit. Shpresoj q grupi parlamentar socialist t kontribuoj n t mir t vendit dhe integrimit evropian t tij. Nga ana e saj, mazhoranca ka ofruar hapsirn maksimale pr reformat, veanrisht at elektorale, duke i dhn opozits mundsin t propozoj amendamentet pr Kodin Elektoral dhe ne jemi t gatshm pr aprovim”, - tha kryetarja e Kuvendit. Ajo theksoi: “Shpresoj q opozita t mos bhet bllokuese, por kontribuuese edhe n ligjet q krkojn shumic t cilsuar, n respekt t shtetit ligjor”. Z. Daul tha se vlerson shum vendimin e mazhorancs pr t’i dhn nj hapsir t till opozits pr kto reforma kaq t rndsishme. “Opozita duhet t marr prgjegjsit dhe t kontribuoj n proceset politike dhe legjislative q nevojiten. Shqipria sht nj shtet ligjor dhe t gjitha forcat politike, pa prjashtim, duhet t punojn do dit pr t garantuar t drejtat dhe lirit e shqiptarve", - theksoi z. Daul.