Joseph Daule, Kryetari i Partis Popullore n PE ka deklaruar pr Tv Klan se "Demokracia duhet t funksionoj dhe nga ajo duhet prfituar. Por demokracia nuk sht loj, duke u futur dhe dalur nga parlamenti. Jo, demokracia sht nj debat dhe dhe ky debat nuk mund t ngjallet me karrige bosh. Aq m tepr imazhi q prcillet nga kjo sjellje ktu n parlamentin europian tek kryetart e grupeve politike sht:

Ah, shiptart s’jan t prgatitur, ather le t presin!

Mendoj, se populli shqiptar s’ka pse t pres. Ne do marri raportin e Komisionit Europian pr heqjen e vizave dhe me kt imazh q po na prcillet nga Shqipria, ky raport nuk mund t prmisohet. Ajo q duhet sht q demokracia t funksionoj brenda parlamentit. Si them gjithnj, Europa sht krijuar kshtu. N Strasburg, ne kemi debatuar, madje ka patur prplasje t ashpra midis nesh n gjirin e Parlamentit , por kjo sht demokracia e vrtet dhe jo ajo e karriges bosh. Pr Europn, kompromisi sht i shenjt. Ktu jetohet me kompromis. Un q kur ohem n mngjes mendoj se si dhe me cilin duhet t punoj pr t gjetur nj kompromis t gjer pr t avancuar me politkat europiane. Mua m duhet t gjej gjithashtu nj kompromis pr t'i thn Shqipris, q vendi mund t integrohet n BE, q duhet t zbatoj demokracin si vendet e tjera t BE dhe duhet t punoj si t gjitha demokracit e tjera evropiane, ndaj ne nuk kemi koh pr t humbur. Shpresoj sinqerisht, q para se shtja e vizave t vij n Parlamentin Europian, ngri politik t'i prkasi s kaluars.Bostinaru, zvndskryetari i Delegacionit pr Europn Juglindore n PE

“ Shqipria mund t vej n rrezik antarsimin e shpejt n Bashkimin Europian dhe shtja m e afrt q Shqipri ka n axhendn e saj sht liberalizimi i vizave afatshkurtra. Kjo sht pr t gjith shqiptart dhe jo vetm pr Berishn dhe Edi Ramn. do qendrim radikal q vjen nga donjra pal do t jet n dm t Shqipris. Vetm nj marveshje politike mund ta ndihmoj Shqiprin dhe t zgjidh tensionet midis dy palve, por sht n interesin e Shqipris, q ta zgjidh ngrin politik n mnyr t mnur. Ju nuk keni shum miq, jo aq sa ju duhet dhe miqt m t mir t Shqipris jan n Parlamentin Europian. Ndaj, na jepni arsyen pr t qen t suksesshm dhe aktiv.”