Ligji i SHISH-it, Berisha: Asnjë amendament antikushtetues/Nga ligjet tek siguria z. Shaqiri ndryshoi mendje/Drafti i qeverisë plotëson standardet e NATO-s


Kryeministri Sali Berisha hedh posht pretendimet e opozits s majt se po synon kontrollin e gjithanshm t Shrbimit Informativ Shtetror. Sipas tij, drafti i paraqitur nga qeveria nuk ka asnj amendament antikushtetues. N mbledhjen e djeshme t grupit parlamentar t PD-s, n pjesn pa pranin e mediave, Berisha u ndal n shtjen e debatueshme t ditve t fundit, at t ndryshimeve t ligjit pr SHISH-in. Pr sa i prket shtjes s dyt, at t draftit t paraqitur nga qeveria pr ndryshimet n ligjin pr mirfunksionimin e Shrbimit Informativ Shtetror la t kuptohet n mnyr t qart se nuk do t ket ndryshime t tjera. Madje, para deputetve demokrat, Berisha vuri n dukje se drejtori aktual i SHISH-it ka ndryshuar qndrim nga Komisioni i Ligjeve tek ai i Siguris, q u mblodh dje pa pranin e mediave. Berisha evidentoi me keqardhje se z. Bahri Shaqiri, ndryshe u shpreh para disa ditve n Komisionin kuvendor t Ligjeve, i cili mbshteti pa prjashtim t gjitha ndryshimet e bra nga qeveria por qndrim tjetr ka mbajtur n mbledhjen e djeshme t Komisionit t Siguris, duke u trhequr nga mbshtetja e mparshme. N mbledhjen e djeshme t grupit kuvendor t PD-s, Berisha prmendi se hartimi i ktij projektligji dhe pr m tepr sht
n bashkpunim mes ekspertve t qeveris dhe SHISH-it e vet kreu i ktij institucioni, Bahri Shaqiri nuk ka kundrshtuar asnj prej amendamenteve gjat diskutimit n Komisionin e Ligjeve. Kundrejt ktij fakti Kryeministri Sali Berisha informoi deputett demokrat se drafti i qeveris pr ndryshimet n ligjin e SHISH-it plotson standardet e NATO-s. Ai u ndal tek kompetencat e q ka Kryeministri n kt rast, duke thn se ato nuk tejkalohen n asnj moment. Draftin e qeveris e ka kritikuar opozita e majt me argumentin se Kryeministri merr kontroll t plot mbi SHISH-in, por deputett e PD-s e kan mbrojtur projektligjin e hartuar pr disa ndryshime n funksionimin e SHISH-it. Sipas tyre, drafti nuk ka asnj amendament antikushtetues, duke kujtuar se ky institucion ka qen dhe vazhdon t jet nj institucion n varsi t Kryeministrit. PD-ja ka
t qart drejtori i SHISH-it emrohet nga Presidenti i Republiks me propozim t Kryeministrit dhe ky sht nj fakt q n t vrtet nuk sht ndryshuar. Demokratt kan argumentuar se raportimi ashtu si dhe vet e krkoi drejtori i SHISH-it, do t rregullohej me t njjtin vendim qeverie q ka funksionuar nga viti 1999 e n vijim dhe nuk ka ndonj shkelje t ndonj parimi. Pr demokratt, t gjitha amendamentet kan qen amendamente q jan pranuar trsisht nga drejtori i SHISH-it. Sipas PD-s, kan qen amendamente t propozuara edhe prej tij dhe deri n momentin e fundit nuk pati asnj reagim nga drejtori i SHISH-it. Nga ana e saj, PS-ja, e mbshtetur edhe nga ambasadori i SHBA-s n Tiran, Withers, ka kritikuar draftin e hartuar nga qeveria, duke e cilsuar at si nj draft q shkel disa parime t Kushtetuts prmes amendamenteve t tij, gj q, sipas Berishs, nuk qndron. Sipas Kryeministrit, ky draft vese synon mirfunksionimin e Shrbimit Informativ Shtetror. Prpos ktyre kritikave, Partia Demokratike ka ftuar kryesocialistin Edi Rama q t drgoj antart e vet n Komisionin parlamentar t Siguris ku do t diskutohet srish sot ligji pr SHISH-in dhe t paraqes atje t gjitha vrejtjet q ka pr draftin e mazhorancs. Pr PD-n ligji pr Shrbimin Informativ Shtetror sht hartuar n baz t rekomandimeve t NATO-s dhe t Bashkimit Evropian. Pr sa u prket komenteve pr ligjin e SHISH-it, t cilat z. Rama i bn pa e lexuar ligjin, Partia Demokratike ka
t qart se do grm, do fjal e do fjali rreth ktij ligji sht marr dhe pasqyron standardet m t mira t vendeve t NATO-s dhe BE-s. N projektligj sht
ndr t tjera nj prcaktim kohor pr zgjedhjen e drejtorit dhe zvendsdrejtorit t ri, procedura t cilat duhet t prfundojn brenda dy muajve t par nga data e hyrjes n fuqi t ktij ligji. Me kt ndryshim duket qart se drejtori aktual i SHISH-it para Komisionit t Ligjeve ka pranuar dhe prfundimin e mandatit t tij, pasi me hyrjen n fuqi t ktyre ndryshimeve ai do t duhet t lr postin q mban pr t'i hapur rrug nj gar t re pr kreun e ri, ku natyrisht nuk prjashtohet as ai t kandidoj.