Komisioni i Ligjeve vendosi sot q dekretet e presidentit Bamir Topi pr 5 antart e Gjykats s Lart t diskutohen me dyer t hapura. Pas votimit, me 9 vota pro dhe 8 kundr fitoi versioni procedurial i opozits q krkoi nj proces transparent.Ndr deputett e djatht, republikani Arjan Madhi abstenoi ndrsa deputeti Tom Doshi votoi pro.Maxhoranca gjithashtu zvendsoi dy antart e saj n Komisionin e Ligjeve Sali Shehu dhe Arenca Trashani me Ilir Banon dhe Luan Skuqin.