N fillim t muajit t ardhshm, PD-ja pritet t mbledh edhe Kshillin Kombtar pr t zgjedhur kryesin e re dhe sekretariatin e demokratve. Pas tet muaj vonese, burimet bjn t ditur se demokratt nuk mund ta shtyjn m mbledhjen e ktij organi t lart t partis, pr shkak se kryesia e demokratve dhe aq m tepr sekretart e saj, pritet t ken nj rol vendimtar n zgjedhjet lokale, t cilat do t mbahen n muajt e par t vitit t ardhshm. Kshtu, prve gars q pritet t zhvillohet pr antart e rinj t kryesis, nj gar e fort pritet edhe pr emrat e rinj t sekretarve t PD-s dhe nnkryetart e partis m t madhe n qeverisje.
#