Sesioni i ri

Kuvendi pritet t nis sesionin e ri parlamentar n datn 6 shtator me eljen e komisioneve parlamentare dhe n dat 9 pritet t mbahet edhe seanca e par plenare pr kt sesion. Kshtu n zbatim t Rregullores s Kuvendit, e hna e par e shtatorit sht edhe data n t ciln deputett do t fillojn veprimtarin parlamentare. “1.Kuvendi i zhvillon punimet vjetore n dy sesione. Sesioni i par fillon t hnn e tret t janarit dhe sesioni i dyt t hnn e par t shtatorit. 2. Kuvendi mblidhet n sesion t jashtzakonshm, kur krkohet nga Presidenti i Republiks, nga Kryeministri ose nga nj e pesta e t gjith deputetve. 3. Sesionet e jashtzakonshme thirren nga Kryetari i Kuvendit n baz t nj rendi dite t prcaktuar”, thekson pika 1 e nenit 74. Nga ana tjetr, duket se deputett e Kuvendit do ta elin kt sesion me nj sall t re parlamentare, sipas modelit europian pr t ciln administrata parlamentare ka koh q po punon. Transformimi q do t psoj salla e seancave plenare pritet t jet i madh, por ende pamjet e salls s re mbahen sekrete dhe duket se ato do t bhen publike pr median pak dit prpara se seanca t filloj. Nga ana tjetr, ky sesion i ri parlamentar pritet t jet i tejmbushur me veprimtari pr deputett e tij, nisur edhe nga ngjarjet e mdha integruese q pritet t ndodhin kt fund viti pr qytetart shqiptar. Kshtu deputett pritet t plotsojn n mnyr prfundimtare edhe legjislacionin q i duhet vendit pr t marr liberalizimin e vizave dhe statusin e vendit kandidat n BE. Nga ana tjetr, puna do t jet e madhe edhe me kompletimin e reforms zgjedhore.
#