Bashkimi Evropian nxit palt n politikn shqiptare pr zgjidhjen e ngrit. N draftin e konkluzioneve t prgatitur nga ambasadort e prhershm t Bashkimit Evropian mbi t cilin ministrat e Jashtm t BE-s do t diskutojn t hnn n Luksemburg, thuhet se prshndetet fakti q opozita shqiptare sht kthyer n Parlamentin shqiptar si dhe rifillimi i punimeve normale t ktij institucioni. Lidhur me ngrin politik n vend, BE nxit t dyja palt q t gjejn nj zgjidhje sa m shpejt pr ta kaprcyer at, duke thn se ata do ti kthehen situats politike n vend n momentin q komisioni evropian do ket prgatitur opinionin pr statusin e kandidatit.


Pr procesin e vizave Bashkimi Evropian shpreh mbshtetjen pr heqjen sa m t shpejt t tyre pr qytetart e Shqipris dhe Bosnjs, duke shpresuar se kto dy vende do t prmbushin tre kushtet q mbeten n nj koh sa m t shkurtr. Kt e ka konfirmuar dhe komisioneri Stefan Fule, i cili ka
t ditur se Komisioni Evropian do t drgoj n mesin e muajit korrik misionin e ekspertve pr t kontrolluar nse kushtet e mbetura jan plotsuar trsisht. “Jam i knaqur q Shqipria dhe Bosnja kan prmbushur pjesn drrmuese t kritereve pr vizat. Rekomandimi i Komisionit Evropian pr regjimin e vizave sht kushtzues. Mbeten ende 2-3 kritere pr t’u prmbushur nga kto dy vende q nuk po them se jan t vogla, por pr mendimin tim, mund t bhen n nj koh t shkurtr. Grupi i ekspertve t Komisionit Evropian mendoj se do t jet i pranishm n t dyja kto vende n korrik t ktij viti, kshtu q vendimi do t merret m pas”, - ka pohuar ai. Fule ka shtuar se duke folur me prfaqsuesit e vendeve antare dhe Parlamentin Evropian, beson se grupi i monitorimit t ekspertve do t konfirmoj se jan prmbushur t gjitha kushtet, pra i gjith udhrrfyesi sht prmbushur n masn 100%. Komisionari ka shtuar se askush nuk do t krkoj t vonoj kt shtje nj or apo nj dit m tepr. “Ne po punojm shum fort pr t ndihmuar dy lidert e dy familjeve m t mdha t Parlamentit Evropian pr t krijuar kornizn e marrveshjes pr t kaprcyer ngrin politik n vend. Shpresoj q t gjejm zgjidhje nga t dy palt prpara se PE dhe Kshilli t marrin vendimin pr heqjen e vizave. Shpresoj q nuk do t na duhet t bezdisemi nga fakti se dikush do t bj nj lidhje mes politiks n nj vend dhe vendimit pr heqjen e vizave”, - ka deklaruar komisioneri Fule.