Dritan Prifti largohet nga Levizja Socialiste per Integrim. Mesohet se shkak i largimit te tij nga LSI-ja jane mosmarreveshjet e tij me kreun e LSI-se Ilir Meta.Keshtu me largimin e Dritan Priftit Levizja Socialiste per Integrim mbetet vetem me tre deputete ne Kuvendin e Shqiperise.Nderkohe ne daten 13 qershor Dritan Prifti dha doreheqjen si minister i ekonomise tregtise dhe energjitikes. Lajmi eshte bere publik nga mediat sipas te cilave Prifti pretendon se eshte kercenuar me mesazhe nga kreu i partise Ilir Meta.Prifti do te jape sot arsyet e verteta te largimit nga LSI ne emisionin Ora e Intervistes ne oren 22.00 perballe gazetarit Alfred Peza.