Nj ekip nga Instituti i Monumenteve t Kulturs dhe Inspektorati Kombtar i Urbanistiks dje paradite kan bllokuar ecurin e punimeve n projektin e rivitalizimit t sheshit qendror “Liria”, pr shkak se ka dyshime dhe konstatime t specialistve lidhur me “tendencn e ruajtjes s pasuris arkeologjike t qytetit”. Bashkia e Durrsit dje ka
t ditur zyrtarisht se “Instituti i Monumenteve ka vendosur ndrprerjen e punimeve, ndrsa Inspektorati i Urbanistiks ka nisur t kryej verifikimin e plot t dosjes dhe dokumentacionit t projektit”. N shtator t vitit 2008, bashkia pas nj konkursi ndrkombtar fitoi t drejtn e brjes s rivitalizimit t sheshit qendror “Liria” n qendr t qytetit, projekt q do t rehabilitoj sheshin nga ish-porta e hershme e qytetit ngjitur me murin bizantin te godina e bashkis deri te pallati i kulturs. Por specialistt nga IMK kan
t njjtin veprim bllokues t punimeve edhe n rikonstruksionin q ka ndrmarr bashkia te busti i Heroit t Demokracis, Azem Hajdarit, pran ish-lulishte “1 Majit”, pasi specialistt druhen se punimet kan shkuar deri n grmimin e pjess arkeologjike t zons. Por bashkia nga ana e saj ka
t qart se “po kryen punime dhe sistemime e jo grmime, duke sqaruar se n t dyja rastet nuk bhet fjal pr t cenuar pasurin arkeologjike”. Pikrisht n maj t ktij viti, KRRT e Bashkis Durrs ka dhn leje ndrtimi dhe leje shesh-ndrtimi, duke i hapur rrug projektit t madh pr rivitalizimin e sheshit qendror t qytetit. “Ky proces do t kryhet n 3 faza dhe s bashku do t kushtoj 1 milion dollar. Pjesa e projektit n qendr fare pran bashkis parashikon grryerjen e nj pjese t dherave nn xhami, ngjitur me murin bizantin t qytetit, q gjendet paralel me amfiteatrin”, - than specialistt e IMK-s. Sipas tyre “zona ku po kryhen punimet, sht e gjitha n vmendje t studiuesve dhe arkeologve vends e t huaj dhe ky fakt ka ndikuar edhe m tej n ndrhyrjen e menjhershme t institucioneve t msiprme pr t pezulluar prkohsisht punimet deri n marrjen e nj informacioni t plot e t sakt”.