Fushata elektorale pr zgjedhjet vendore, pati shum cilsi q e ndryshojn me t mparshmet, por padyshim cka e bn edhe m t vecant, sht fakti se ishte m e gjata ndoshta n historin e pluralizmit.Eshte rregulluar me ligj q fushatat nisin nj muaj para mbajtjes s zgjedhjeve, ndrsa fushata q po sos kto dit u shtri t paktn n dy muaj.

Kur Presidenti Moisiu shpalli datn e par t zgjedhjeve n fillim t dhjetorit, 20 janarin, pakkush mendoi se nj dekret tjetr do t zinte vendin e t parit, dhe se Kreu i Shtetit do t rrethonte nj dat tjetr n kalendar, pra 18 shkurtin.Ndrkoh, hapsira mes dy firmave t Presidentit, nuk ishte aspak nj muaj mjalti. Prkundrazi, fushata nisi, madje m e tensionuar se sa mund ti shkonte zgjedhjeve politike. Paka se me kalimin e ditve, teksa opozita prforconte deklaratat e saj se nuk do t merrte pjes n zgjedhje pa u plotsuar standartet q krkonte, disa mendje nisn t parashikojn nj shtyrje t zgjedhjeve, t gjith gjendeshin para faktit se data e vots ishte 20 janari, sepse kshtu ishte vendosur nga Moisiu, me tagrin e tij kushtetuese.Kriza thellohej, fushata vazhdonte.

N fund t fundit, bhet fjal pr zgjedhje administrative. Mirpo, situata u b shum dramatike, pr shkak t krizs parazgjedhore

I gjith ky tension zor se do t kaloj pa pasoja. Do t ishte e kuptueshme q t lodhur me fushatn e gjat e shoqruar gjithnj nga atmosfera e krizs, shqiptart q u drejtohen kutive t votimit t jen m t pakt.

N fund, abstenimi nuk sht assesi nj zgjedhje e zgjuar. Kush nuk voton do t qeveriset nga ai q voton, pati deklaruar nj ambassador amerikan n Tiran koh m par. Gjithsesi, ata q do t vendosin t mos angazhohen dhe t qndrojn mnjan, I kan dhn nj shuplake politiks n prgjithsi.Nse zgjedhjet locale jan m shum nj test pr qeverin, nj sinjal q qytetart drgojn ku shprehen nse jan dakort me kursin q ndjek ekzekutivi, ksaj radhe duket se provn m t fort po e kalon opozita. Dhe ktu vjen normaliteti i dyt i ksaj fushate. N vend q simbolika e ktyre zgjedhjeve t ishte ajo q, a i aprovojn shumica politikat q ka ndjekur mazhoranca dhe sidomos a jan t knaqur me zbatimin e premtimeve t zgjedhjeve t fundit politike, ku kemi t bjm me nj shport t bollshme gjrash q jan thn se do t realizohen, duket se m shum vmendja sht zhvendosur tek lidershipi i ri i opozits.Cili do t jet fati i tij pas ktyre zgjedhjeve.

Zhvillimet n opozit n fakt kan qn interesante. Pas dshtimit n zgjedhjet e fundit, n krye t partis socialiste erdhi Edi Rama. Drejtimi q ai i ka
partis ka qn nj sfid m vete. Prpara se t angazhohej n kt siprmarrje, ngjan se Rama ka pasur nj prfytyrim romantik pr partit.I sht dukur nj gj e thjesht, lehtsisht e ushtrueshme. Mirpo terreni q gjeti n nj forc politike tradicionale, me struktura t vjetra, gjithaq t konsoliduara, e ktheu aventurn e kryebashkiakut t Tirans n nj vrapim me pengesa.Tani ai hyn n nj gar t zorshme. I duhet t arrij dy fitore. S parti Bashkin, ku kandidon pr nj mandat t tret, dhe e lidhur ngusht me kt, ai do t coj para votuesve, partin e tij socialiste. Sa ka arritur ai ta ndryshoj kt formacion, q n fakt n zgjedhjet e prgjithshme t 3 korrikut mori nj goditje jot vogl.

Nse garon pr dy trofe, dhe nuk arrin, ather ai koleksionon jo m pak se dy humbje.Kto jan rrethanat q i bjn zgjedhjet e 18 shkurtit t tingllojn m shum nj test pr opozitn se sa pr qeverin. Rrethana q duhej t ishin fatlume pr qeverin.