Miratohet rregullorja e Universitetit të Tiranës. Përgjysmohet numri i lëndëve për çdo program
Prve sezonit t shkurtit, qershorit dhe shtatorit, tashm studentt e Universitetit t Tirans do t mund t japin provime edhe n dy sezone shtes, q do t zhvillohen n muajin dhjetor dhe prill, vese me pages, ndrkoh q pr her t par jan prcaktuar edhe numrat maksimal t provimeve q mund t jap nj student pr nj cikl studimesh, duke i ulur ndjeshm ato.


Sezonet shtes


Universiteti i Tirans ka miratuar t hnn rregulloren e re n t ciln prcaktohen e gjith mnyra e organizimit dhe e funksionimit t universitetit m t madh n vend, ku jan parashikuar edhe kto ndryshime.


Shtimi i sezoneve t provimit sht kryer pas propozimit t
nga Kshilli Kombtar Studentor, i cili kishte krkuar sa m shum mundsi q studentt t jepnin provimet e pamarra, gjat nj viti akademik. N kt mnyr, t gjith studentt aktual dhe t ardhshm t Universitetit t Tirans nuk do t ken pse t stresohen nse nuk arrijn q n sezonin e provimeve t marrin not kaluese n nj lnd, pasi tashm nuk sht vetm vjeshta ajo q do t prcaktoj vijimin e tyre n vitet e ardhshme akademike.


Ndryshimi i miratuar prcakton se n muajt dhjetor dhe prill studentt do t mund q t japin provimet e pamarra m par, me kusht q t paguajn nj tarif t caktuar pr do provim. Kjo tarif do t prcaktohet do vit nga departamenti dhe fakulteti prkats dhe do t duhet t paguhet sa her q jepet nj provim shtes n kto sezone. Ky sistem aktualisht funksionon vetm n universitetet private.


Lndt


N t njjtn koh rregullorja ka parashikuar edhe numrin maksimal t provimeve prfundimtare q mund t ket nj program studimor i Universitetit t Tirans. N kt mnyr, programet e studimit Bachelor do t ken jo m shum se 22 provime prfundimtare, t cilat mund t jen edhe lnd t integruara, ndrsa studimet e ciklit t dyt q japin Diplom t Nivelit t Dyt nuk mund t ken m shum se 14 provime prfundimtare. Gjithashtu, sht prcaktuar se programet e integruara t nivelit t dyt, pra ato programe pesvjeare q n prfundim japin Diplom t Integruar t Nivelit t Dyt nuk duhet t ken m shum se 35 lnd.


Deri tani, kjo ka qen e pastandardizuar n Universitetin e Tirans, duke pasur deg q kishin deri n 40 apo m shum lnd pr nj program. Ndrkaq, reforma e re sht n prputhje me modelet evropiane q kan aplikuar Kartn e Bolonjs.