Rritet fluksi i emigrantve q kthehen n Shqipri nga porti i Durrsit. Autoritetet portuale bjn t ditur se vetm gjat dits s sotme kan mbrritur n kt port mbi 2500 emigrant dhe 700 automjete. Po sipas t njjtave burime, shkak pr kt dyfishim t emigrantve q kthehen n vend, jan festat e Pashkve si dhe ngjarja tragjike e Grdecit, e cila ka detyruar t afrmit e familjarve q t vizitojn zonn.