Un nuk mund tju parashikoj veprimet e Rusis. Ajo sht nj rebus i mbshtjell n mister brenda nj enigme, ka thn n vitin 1939 Uinston rill. Edhe pas afr 70 viteve, Rusia vazhdon t sillet njsoj, mistershm brenda ktij rebusi pa e ditur, se far krkon t arrij n shekullin XXI, apo cilat jan synimet e saj politike. Vazhdon t ulrij si ari polar t cilit po i rrezikohet ekzistenca nga shkrirja e akujve.Politikn enigmatike Rusia e prdori kt jav, duke iu drejtuar krcnueshm SHBA-ve, BE-s dhe NATO-s, se do t prdor forcn, nse vazhdohet me akomodimin e shtetit m t ri n bot t njohur ndrkombtarisht, Republikn e Kosovs. M shum sesa seriozitetin e tyre politik apo ushtarak prball ksaj shtje, rust treguan nervozizm dhe paaftsi t tyre diplomatike pr tu prballur me humbjen e betejs diplomatike pr t ardhmen e Kosovs, e cila prfundoi m 17 shkurt.Rusia nuk sht n gjendje t bj m shum tani pr kt shtje, jo derisa SHBA-t qndrojn fuqishm prapa ktij procesi, t ndjekura nga BE-ja dhe t implementuar nga NATO-ja. SHBA-t nuk kan hyr n kt proces pr t dshtuar dhe nuk do t lejojn q as n t ardhmen t ndodh dshtimi, apo q angazhimi dhe mundi i tyre politik, ekonomik dhe ushtarak t shantazhohen nga krcnimet verbale t zyrtarve rus.Nga ky qndrimi konfrontues q po mban sot Rusia, prve q po e humb respektin e saj prball Perndimit, po ia humb edhe shanset politike dhe integruese Serbis dhe serbve n prgjithsi. Kjo humbje sht zinxhirore, sepse rust jan duke humbur politikisht prball Perndimit, Serbia sht duke humbur nga humbja ruse dhe serbt jan duke humbur nga humbja e Serbis. Kjo ecje prapa do t vazhdoj deri ather, kur serbt do ta kuptojn se jetojn n Evrop dhe se aty e kan vendin gjeografikisht dhe se e kan t pamundur t jen provinc e Rusis, qoft edhe ekonomikisht.Serbia sht duke u mashtruar se do t jet e ndihmuar dhe mbrojtur shum gjat nga Rusia, sepse n momentin q ndonj vend tjetr do ti ofroj privilegjet q tani i ofron Serbia, ajo do ta braktis. Derisa Gjermania nuk ia prishte, ajo kishte marrdhnie t mira ekonomike me t, n momentin q Gjermania vendosi fuqishm t jet n ann e SHBA-ve, e braktisi. Apo, merreni si shembull kryetarin e Federats Ruse pr Lojrat Olimpike, se si nuk mrzitn ata pr serbt edhe aq, i cili pa asnj mdyshje e pranoi Kosovn si shtet n Lojrat Olimpike, t cilat do t mbahen n Pekin. Ky realitet do t thot se serbt e kan t humbur edhe Kinn, ngase prezantimi i Kosovs si shtet atje, vetvetiu do t thot se Kina heshtazi po e pranon pavarsin e Republiks s Kosovs.Se nuk e ka seriozisht Rusia, por m shum ka dashur ta provokoj vendosmrin e perndimit n rrugn e ndihms pr Kosovn, tregon loja politike e udhhequr ditve t fundit. Derisa n fillim iu krcnua perndimit pr angazhimin q po bn pr ta stabilizuar situatn politike dhe t siguris n Kosov pas shpalljes s pavarsis nga Kuvendi, po i njjti politikan i trhoqi fjalt, duke thn se ne nuk synojm t intervenojm ushtarakisht n nj qendr t krizs larg nga kufiri jon, pasi nuk ka sulme t drejtprdrejta n Rusi dhe n interesat kombtare t Rusis".A nuk jan kto fjal t mjaftueshme q t bindet Serbia dhe serbt pr mundsit q posedon Rusia kundrejt ksaj shtje? Nuk sheh ky popull se kush sht ai q mund tu ndihmoj serbve? Tani Serbia dhe serbt do ta ken edhe m t vshtir rrugn e tyre sesa deri para nj jave, ngase m 17 shkurt hodhn posht ofertat e perndimit, t cilat me siguri se do ti krkojn shpejt. Tani, serbve u doli shum i sakt konstatimi i ish-ndrmjetsit amerikan, se serbt duhet t zgjedhin mes Kosovs dhe Evrops! Ata i deshn t dyja dhe mbetn pa asnjrn!Serbia nga fjalit e lartcituara, t prfaqsuesi t Rusis n NATO, Dmitrij Rogozin, mund t msojn dy gjra shum t rndsishme pr tu prcaktuar se nga do t udhtoj n muajt dhe vitet n vazhdim. E para, se Serbia duhet t bindet se qenka shum larg kufijve t Rusis dhe se Rusia nuk do t mund ta marr n mbrojtje pr asnj shtje dhe n asnj rast. E dyta, se Serbia nuk qenka brenda zons s interesave kombtare ruse dhe se situata ktu nuk prbn asnj rrezik pr sigurin e Rusis. Rust shum m t brengosur jan me vendosjen e sistemit antiraketor amerikan n Poloni dhe eki, sesa me at q po ndodh n Serbi dhe Republikn e Kosovs.Serbis, sigurisht se do ti ofrohet nj rast i dyt pas nj koh, por tani nn kushtet e reja. Serbia duhet q n rastin e dyt t zgjedh mes Rusis dhe BE-s, sepse n rastin e par mes Kosovs dhe BE-s, zgjodhi humbjen e t dyjave. E ardhmja e Serbis sht n BE, por duke njohur Republikn e Kosovs dhe duke u
thirrje serbve n Kosov q t qetsohen dhe t orientohen drejt Prishtins, ashtu si i nxiti q t ngihen n kmb.Rusia nuk mund ta ndihmoj Serbin, ajo sht duke e nxitur pr interesa t saj q t shkaktoj destabilitet n Rajon, nprmjet veprimeve n Kosov. Kt loj po e luan hapur Koshtunica, i cili, sikur edhe rust, ka krcnuar me destabilitet t rajonit, nse nuk bhet pavarsia e Kosovs, q sht e pamundur. Serbt jan duke u
e keqja e vetvetes n Shekullin XXI, edhe pse jan kaq afr Evrops s bashkuar dhe t zhvilluar.Gjendja e sotme n Serbi ngjan me thnien e meksikanve n kohn e tranzicionit politiko-ekonomik kur shpreheshin, e gjora Meksik kaq larg nga Zoti, kaq pran Shteteve t Bashkuara, duke u inatosur n reformat q promovonte SHBA-ja. Ne do t themi, e gjora Serbi - kaq afr Rusis dhe kaq larg BE-s, ia vshtirson vetes t ardhmen politiko-ekonomike.