Eagle Mobile ka nnshkruar nj marrveshje bashkpunimi me Amdocs, kompanin e dyt m t madhe n bot q prgatit sistemet e prllogaritjes dhe faturimit t thirrjeve telefonike. Kontrata u firmos n Barcelon, Spanj nga Drejtori i Prgjithshm i Eagle Mobile Ali TAKIN dhe Zv./Presidenti i Amdocs Charles BORN (gjat Kongresit Botror dhe Panairit t GSM (operatorve celular) q u zhvillua mes datave 11-14 Shkurt 2008.Sipas marrveshjes, Eagle Mobile sjell n Shqipri sistemin m t fundit t teknologjis celulare t faturimit t thirrjeve n celular, mesazheve t shkurtra (SMS) dhe internetit, dhe padyshim e bn sistemin m t sigurt dhe t besueshm. Kjo do t ndikoj n transparencn e faturimit t trafikut telefonik q do t bjn prdoruesit e Eagle Mobile n t gjith vendin.Shrbimet e Amdocs na japin mundsi t larmishme operacionale dhe shpejtsin q dshirojm pr t ndrtuar, ofruar dhe menaxhuar shrbime t reja, pr t prmbushur n kohn reale detyrimet q kemi ndaj klientve. thot Ali Takn, Drejtori i Prgjithshm i Eagle Mobile. Paketa e Amdocs e ndihmon Eagle Mobile-in q t fut shrbime t reja, t veanta dhe konkurruese, q kan nj tarif t ult totale pr klientin thot Charles Born, zv/President i Kompanis Amdocs.Amdocs, nj kompani gjigante amerikano-izraelite me qendr n Misuri t SHBA, sht e shtrir q nga India, n Izrael, Turqi, Republikn eke, Irland, Brazil, SHBA etj. Ajo ka nj personel prej 17 500 punonjsish. Kjo kompani, ka bashkpunim n kt fush me kompani lider n tregun e telekomunikimit n bot si AT&T, T-Mobile, Sprint - Nextel, Sensis etj.Kjo sht marrveshja e dyt e madhe e nnshkruar nga Eagle Mobile, pas asaj me kompanin ndrkombtare Huawei Technologies, e cila ka sjell pr operatorin m t ri t telefonis celulare n Shqipri, teknologjin m t re t centraleve dhe shprndarjes s sinjalit. Ky sistem, sht gati pr teknologjin 3G, (third generation) ose ndryshe Gjenerata e Tret dhe m bashkkohorja.