Tenisi ka njohur dhe mbretereshen e tij olimpike, e cila eshte rusja Elena Dementieva. Tenistja ngjitet keshtu ne piedestalin me te larte te tenisit, edhe pse duhet theksuar se tenisi nuk ishte i perfshire ne Lojerat Olimpike ne periudhen 1924 - 1988. Ne konkurrencen e femrave, e cila ishte nje ndeshje e forte, kur rivalja e ruses Elena Dementieva, patriotja e saj Dinara Safina, ka mundur te beje rezistence per nje set, duke u mposhtur me rezultatin e pergjithshem 3:6, 7:5, 6:3. Dementieva merr arin olimpik.