Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu vlersoi rolin e emigrantve shqiptar n nxitjen e integrimit t vendit n organizmat ndrkombtar. Sipas saj, emigrantt shqiptar jan integruar mir tashm n shoqrit e vendeve ku kan emigruar, duke treguar dhe kapacitetet e tyre n nivele t larta administrative e akademike si dhe jan pikrisht kta shqiptar q kan emigruar n Europ, t cilt po afrojn gjithnj e m shum Shqiprin me Europn. Pjesmarrse n samitin e Londrs T jetojm s bashku , n fjaln e saj Bregu theksoi se se mendimi i prgjithshm q mbizotron n vendet pritse, sht se emigrantt n prgjithsi dmtojn mirqnien ekonomike t shoqris vendase; se ata bhen barr pr buxhetin publik, pasi pagujn m pak taksa dhe kontribute, ndrsa nga ana tjetr pretendojn prfitime dhe shrbime sociale, por n t vrtet studimet tregojn t kundrtn.