Tiranë, 29 prill, NOA - Kreu i partis G99, Erion Veliaj, dorzoi sot pran
gjykats s Shkalls s Par t Tirans, nj padi kundr gazetave 55, Rilindja
Demokratike, Sot, Standart si edhe Altin Goxhajt, pr fyerje e shpifje.Cnimi m i tmerrshm q mund t'i vij liris
s fjals sht abuzimi me t. Prej kohsh kam toleruar q angazhimi im publik
t paguaj dhe kostot e shpifjes dhe t fyerjes t bra nga mediat prane Ilir Metes
dhe Sali Berishs, tha në fjalën e tij, ai pas dorëzimit të kësaj padie.

Duke shtuar se gjendet në gjykatë pr t'i dhn
fund kulturës s shpifjes dhe energjisë negative q gjenerohet pakursyer n
publikun shqiptar.Ky nuk është nj sulm ndaj mediave t qeveris,
por si nj detyr qytetare, pr t'i dhn fund kulturs se hedhjes s balts
mbi tjetrin kur nuk mund t përballesh me argumentat dhe t vërtetn",
argumentoi më tej Veliaj.Sipas kreut t G99, kjo padi do t pasohet me
nj padi civile pr dmshprblim, ku do t prezantohen si prova edhe spotet
kundr tij dhe G99, t prodhuara e transmentuara n mnyr t paligjshme pr t
dmtuar imazhin publik të tyre.n.e/NOA