Franca do t jet vendi organizator i Kampionatit Europian 2016 n futboll. Vendimi sht marr n Gjenev n mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv t UEFA-s. Franca e cila do t organizoj fazn finale t Europianit pr her t tret ishte n gar me Italin dhe Turqin. Euro 2016 do t jet turneu i par kontinental me 24 skuadra n fazn finale, nj mundsi e art pr kombtare si e jona pr t marr pjes. Kandidatura e Francs ka qen m bindsja, e cila pr t pritur aktivitetin do t rinovoj tet stadiume dhe do t ndrtoj katr t rinj n Lion, Lil, Bordo dhe Nic. Buxheti i paraqitur nga francezt ishte m i larti, 1.7 miliard euro. N ceremoni kan qen t pranishm Presidenti i Francs, Nicolas Sarkozy dhe ai i Turqis, Abdullah Gul.

Idea e hedhur nga Presidenti i Federats Franceze t Futbollit, Henri Delaunay n vitin 1927 u vu n jet vetm pas tre dekadash. Kupa e Europs pr Kombe u zhvillua pr her t par n 1960. Prfaqsueset pjesmarrse ishin 17 dhe ndeshjet u luajtn me eliminim direkt. Finalja u luajt n Paris n stadiumin Parc des Princes. Fitues u shpall Bashkimi Sovjetik q mundi 2 – 1 n kohn shtes Jugosllavin. Deri m sot jan mbajtur 13 turne duke shtuar numrin ekipeve. Gjermania sht vendi m i suksesshm me tre trofe. Spanja sht ekipi kampion n fuqi i kontinentit.