Q kur lindi, kartmonedha europiane ka qen m shum nj projekt politik se sa ekonomik. Nj monedh e fort europiane do t prballej me kryenecsi me kundrshtarin amerikan, dollarin, q kishte fituar ndjeshm terren n ekonomin botrore. Por pas lulzimit disa-vjear euro e gjen veten n tabeln e qitjes, kjo fal kopes s ujqrve t eurozons q pas viteve t tra shpenzimesh n kurriz t ekonomis europiane po e shtyjn at drejt humners. Problemeve me defiitet buxhetore t vendeve si Greqia, Spanja, Islanda tani i shtohet edhe Hungaria q ka paralajmruar e kriza e saj financiare sht akoma m e thell se ajo e Athins. Nj paralajmrim t till askush nuk e kishte pritur. E pr kt n bursa euro psoi rnien m t madhe n kto katr vitet e fundit duke u kmbyer me 1.19 dollar.

Deri m sot, historia tregonte se kush vinte bast kundr monedhs s Bashkimit Europian do t prfundonte duke u djegur, por tani kjo nuk pi m uj, sepse euro sht ajo q po digjet. Gabimet politike t vendeve t eurozons po e ojn monedhn 11-vjeare drejt falimentimit dhe as lidershipi m i fort i Europs ai mes Francs dhe Gjermanis nuk do t jet n gjendje ta shptoj m, paralajmrojn analistt q theksojn se marrdhnia e dashuris q dikur karakterizonte Berlinin me Brukselin tani sht kthyer n nj telash, t cilit Gjermania do qe t’i jap fund.Berlini nuk mundet m t zbraz kuletn e tij pr t tjert. Pak dit m par kancelarja Angela Merkel paralajmroi me forc: Nse euro bie, bie edhe Europa dhe idea e bashkimit t saj. Por tani q tragjedit financiare n kontinent shtohen dita dits, lindin pyetjet kush do t jet kalorsi i bardh, pr ta shptuar euron nga gremina, kush do t jet qingji q do t bhet kurban q t tjert t msojn, dhe Europa t’i kthehet lavdis s dikurshme ku t fortt dhe t dobtit ndahen jo vetm nprmjet kufijve.