Eurostat rritet papunesia ne eurozoneE premte 01 Mars 2013 1453

p styletext-align justify Eurostat rritet papunesia ne eurozone Pavaresisht optimizmit te krereve europiane papunesia ne vendet e eurozones po kap cdo muaj nivele rekordSipas raportit te Eurostat per muajin janar norma e papunesise ne hapesiren e vendeve qe perdorin monedhen e perbashket arriti ne 119 perqind Perkthyer ne numra te tjere kjo shifer tregon se ne eurozone gjate ketij muaji kishte 19 milione persona te papune Nivelin me te larte te papunesise e ka Greqia me 27 perqind dhe Spanja me 262 perqind ndersa Austria dhe Danimarka kane nivelin me te ulet te papunesise me 49 dhe 53  perqind Ne total ne te gjithe Bashkimin Europian numri i te papuneve eshte 26 milione e 217 mije personap
p