sht e pamundur q Irlanda t marr pjes n Botrorin 2010 si skuadra e 33-t. Kt e ka thn sekretari gjeneral i FIFA-s, Jerome Valcke, duke ia shuar shpresat prfundimisht Federats irlandeze, e cila kishte krkuar q FIFA t bj prjashtim dhe ta fut Irlandn n Kampionat botror.Irlandezt u eliminuan nga ndeshjet e barazhit, pas nj goli t diskutueshm t francezve, ku akteri kryesor i aksionit t golit, Thierry Henry, e kishte prekur topin me dor.Irlanda nuk mund t jet e pranishme n Botror. Nuk e them se krkesa sht pa sens, por thjesht sht e pamundur. Nse do ta pranonim krkesn e Irlands, pse mos ta bnim kt edhe me Kosta Rikn apo me ndonj vend tjetr, theksoi Valcke.N ann tjetr, ndihmsi i selektorit Giovani Trapattoni, Liam Brady, e ka sulmuar presidentin e FIFA-s, Sepp Blatter, q e ka
publike krkesn e irlandezve."Sepp Blatter sht nj min boshe, i panevojshm pr FIFA-n. M vjen keq q Blatter i bn rregullat vet. Ai vazhdon ti injoroj gjrat kontroverse q ndodhn at nat. Atij i ka munguar respekti ndaj nesh, theksoi Brady.