Shqipria renditet e dyta n Ballkan prsa i prket rritjes ekonomike pr vitin 2008. Sipas nj raporti t publikuar nga Fondi Monetar Ndrkombtar, Shqipria renditet e dyta n Ballkan me nj rritje ekonomike prej 6 pr qind pr vitin 2008. Ajo vjen pas Malit t Zi i cili kryeson me nj rritje prej 7.2 pr qindsh. M pas vijn Bullgaria dhe Bosnje Hercegovina t cilat kan nj rritje t barabart me 5.5 pr qind t pasuara nga Rumania me 5.4%, Maqedonia me 5%, Kroacia me 4.2% dhe Serbia me 4%.