Disiplina: Besa, Sknderbeu, Vllaznia, Elbasani, viktimat e ndshkimeve t ashpra

FSHF i prgjigjet “plumb pr plumb” fenomenit t javs s par t kampionatit t 72, dhuns s vrejtur n ndeshjen Besa-Sknderbeu, Vllaznia-Bylis dhe Elbasani-Tirana. Ndrkoh q nuk kan shptuar pa u lagur edhe ekipi i Tirans dhe lojtari korar i kavajasve, Paulin Dhmbi. Prve pezullimeve t dy fushave pa pranin e shikuesve, ato t Bess (katr ndeshje) dhe Elbasanit (dy ndeshje), shuma totale e gjobave arriti n 1.9 milion lek. Kjo sht prmbledhja e vendimeve t Komisionit t Disiplins, i mbledhur dje, i cili nuk ka treguar asnj mshir ndaj protagonistve t nj fillimi t shmtuar t sezonit t ri futbollistik. Sfida Besa-Sknderbeu u ndrpre prpara kohe nga gjyqtari Albano Janku, kur rezultati ishte 1-0 n favor t skuadrs korare. Nj pretendim pr 11-metrsh sht kthyer n nj protest popullore n shkallt e stadiumit, ndrkoh q tifozt kan filluar t hedhin gur dhe sende t forta n fushn e lojs. Kjo e bri t pamundur vijimin normalisht t ndeshjes, sidomos kur nj prej asistentve u godit n kok. Skuadra e Bess pr at q ndodhi n ndeshjen me Sknderbeun, si mosprmbushja e masave t siguris s ndeshjes, hedhja e sendeve t forta n fush me pasoj goditjen e arbitrit, ndrprerja e parakohshme e ndeshjes, si dhe fyerjet publike ndaj gjyqtarve ka humbur n tavolin takimin me rezultatin 2-0. Ndrkoh pr skenat e dhuns nga tifozt dhe ofendimet kundrejt “bluzave t zeza”, skuadra e Kavajs sht dnuar gjithashtu me zhvillimin e katr ndeshjeve pa tifoz dhe 1 milion lek gjob. Pak minuta m pas, presidenti Bizhdili ka dal n nj deklarat pr shtyp, duke theksuar se “klubi i Bess pranon vendimet e Disiplins dhe nuk ka ndrmend t’i apeloj ato”. Ndrkoh q nuk ka folur aspak n lidhje me premtimin e tij t post-ndeshjes, se prve vendimeve q mund t jepte Komisioni i Disiplins, ai do t’i shtonte edhe dy jav ndshkim skuadrs s tij nga kryesia e klubit. Por nuk ka shptuar pa u gjobitur edhe skuadra e Sknderbeut, pr hedhjen e sendeve t forta n fush nga tifozt e tyre. Korart jan gjobitur me 200 mij lek gjob. Me tri ndeshje pezullim dhe 100 mij lek gjob sht dnuar lojtari i Bess, Paulin Dhmbi, pr ofendime kundrejt tifozve kundrshtar. Nj tjetr viktim e dhuns s pajustifikueshme ka qen edhe Elbasani. Verdhekuqt jan dnuar me zhvillimin e dy ndeshjeve pa tifoz dhe 200 mij lek gjob pr hedhje t sendeve t forta n fush gjat ndeshjes me Tirann. Nj ndshkim ka shkuar edhe pr Vllaznin, e cila duke luajtur n fush asnjanse, n stadiumin “Brian Filipi” t Lezhs, pasi ende nuk ka prfunduar rikonstruksioni i stadiumit “Loro Borii”, nuk e ka kursyer hedhjen e sendeve t forta n fush nga tifozt. Pr kt arsye sht dnuar me 200 mij lek gjob. E njjta shum, por jo pr t njjtn arsye, ka shkuar edhe pr Tirann, 24 her kampione e Shqipris, e cila me shum vshtirsi mundi t barazonte 1-1 n javn e par n Elbasan. 24 her kampiont e Shqipris, pr mungesn e uniforms s dyt dhe mbrritjen n stadium me vones t pajustifikuar, jan ndshkuar me nj gjob prej 200 mij leksh t reja. N kt mnyr i sht prgjigjur dhuns q n javn e par Komisioni i Disiplins, n pamje t par nj dor e hekurt pr t parandaluar kto skena jasht normales n ambientet sportive, por kt her me shpresn q Komisioni i Apelit t mos bj zemrgjerin, ashtu si n sezonet e shkuara.
#