Kuvendi ka diskutuar dhe miratuar projektligjin “Pr faljen”. Gjat diskutimit t tij, ministri i Drejtsis, Bujar Nishani, tha se ky projektligj vjen si nevoj e rinovimit t ligjit aktual, i cili sht tashm i vjetrsuar dhe i paprshtatshm pr rrethanat dhe krkesat e kohs. “Institucioni i vetm q mund t ofroj informacionin e sakt pr personat e dnuar, sht Ministria e Drejtsis dhe pikrisht pr kt arsye sht institucioni pran t cilit duhet t depozitohen krkesat pr falje”, - vuri n dukje zoti Nishani. “Ridimensionimi i kontributit human, i institucionit t faljes dhe prgatitjes s integrimit n shoqri t do individi t dnuar duhet t prbjn arsye t mjaftueshme pr t votuar pro ktij projektligji”, - tha ndr t tjera ministri i Drejtsis. Opozita n vijim t qndrimeve t saj dhe n Komisionin e Ligjeve bri kontestimet e saj edhe pr kt draft. Pas debateve Kuvendi miratoi me shumic votash projektligjin “Pr faljen” dhe projektligjin “Pr ratifikimin e konvents ndrmjet Kshillit t Ministrave t Republiks s Shqipris dhe qeveris s shtetit t Kuvajtit, pr shmangien e tatimit t dyfisht dhe parandalimin e evazionit fiskal pr tatimet mbi t ardhurat dhe kapitalin”.