Projektligji pr faljen, pas m shum se tre jav diskutimi n komisionin e ligjeve, ka arritur t marr vetm votat e mazhorancs. Opozita, e cila kishte paraqitur nj sr amendamentesh kundrshtoi ashpr n mnyr t veant at q ajo e cilesoi cnim t thelbit t draftit, at t ndarjes s kompetencave kushtetuese mes Presidentit t Republiks dhe Ministrit t Drejtsis prsa i prket faljes s nj dnimi. Ndonse nj pjes e amendimeve t opozits u morn n konsiderat nga Ministria e Drejtsis dhe gjat votimit t draftit, deputett socialist kan kundrshtuar ashpr nenin 7 dhe 10 t projektligjit q parashikojn paraqitjen e krkess pr faljen e dnimit, pran Ministris s Drejtsis dhe ushtrimin e ksaj kompetence juridike nga kreu i shtetit me propozim t Ministrit t Drejtsis.

Saimir Tahiri “Kjo sht nj kompetenc antikushtetuese dhe ju po i jepni kompetenc politike Ministris s Drejtsis. Kjo bie ndesh me nenin 92 t Kushtetuts. Vetm Presidenti vendos pr falje dhe mos ja delegoni kt kompetenc Ministris s Drejtsis."

Pr mazhorancn qendrimi i opozits n lidhje me kt ligj, themelor n kuadr t reforms n drejtsi, nuk shkel asnj parim kushtetues.

Ilir Rusmali “Gjrat jan antikushtetuese vetm kur e vendos gjykata. Kshtu q deklarimi juaj pr antikushtetueshmri t ligjit sht nonsens.”

Prfaqsuesja e Ministris s Drejtsis Marsida Xhaferllari saktsoi, pas prfshirjes s amendimeve t opozits, kategorit t cilat nuk mund t prfitojn falje nga Presidenti i Republiks.

Marsida Xhaferrllari, Drejtoresh n Drejtorin e Kodifikimit n Ministrin e Drejtsis

“Vrasje me paramendim, Trafikim i femrave m qllime prfitimi, trafikimi i t miturve, vepra q kan n thelb terrorizmin, pedofilia, dhe organizatat kriminale”

Ky ligj, prve faljes s plot, parashikon dhe faljen e pjesshme t dnimit. Ata q mund t prfitojn prej hyrjes n fuqi t tij, jan t gjith ata persona t cilt kan vuajtur m shum se 1/3 e dnimit t dhn, ka prbn edhe kushtin kryesor t faljes. Nj tipar themelor i ktij drafti, sht fakti se n procesin e faljes, duhet t merret n konsiderat dhe opinioni i familjarve t viktims.