Fondacioni "Fmijt Shqiptar", me Presidente Zj. Liri Berisha, duke vlersuar me shqetsim situatn e krijuar prej kushteve t pazakonta klimaterike n zonat e Qarkut t Shkodrs dhe atij t Lezhs.
N llogarit e hapura nga Qeveria Shqiptare pr t'u ardhur n ndihm fmijve dhe familjeve t prekura nga prmbytjet ky fondacion kontribuon me nj vler prej 10 mij eurosh.
Gjithashtu Fondacioni sht angazhuar gjat ktyre ditve e n vijim pr organizimin e aktiviteteve sensibilizuese pr mbledhje fondesh t ndryshme n ndihm t familjeve, pasi vlerson se nevojat e tyre jan t shumta dhe emergjente. Fondacioni ka vendosur t'i qendroj pran ktyre banorve nga kjo katastrof natyrore, me shpresn q kjo t lehtsoj sadopak dhembjet e tyre.