Arsim
N shkollat publike, pjestart e pakicave nuk i pranojn tekstet e ministris

Fmijt serb n Kosov nuk do t msojn sipas atyre programeve q msojn fmijt shqiptar. Si bnte t ditur dje “Veernje novosti” e Beogradit, Predrag Stojetovii, n cilsin e shefit t drejtoris s shkollave me seli n Mitrovic, tha se n Kosov, sivjet, jan regjistruar 25 mij nxns. “Sikundr edhe banort e mjediseve serbe n Kosov, edhe gorant jan prcaktuar, pavarsisht nga presionet shumvjeare t shqiptarve, q fmijt e tyre n shkolla t msojn sipas plan-programeve msimore t Ministris s Arsimit t Serbis”, ka thn Stojetovi, duke paralajmruar fillimin me koh t msimit n shkollat fillore dhe ato t mesme. Sipas “Novostit”, numri i nxnsve serb sht n nivelin e vjetshm, por ka rritje t numrit t nxnsve t fillores n Graanic, Shterpc dhe n pjest veriore t Kosovs, ndrsa n disa mjedise me numr m t madh t kthyerish, si n Osojan, Crkolez ose Skenderaj, ku deri n klasn e katrt nuk sht asnj nxns serb, numri i nxnsve ka rn. “Novosti” rikujton formimin e grupit t puns, n t cilin “fatkeqsisht”, si thuhet n shkrim, merrnin pjes edhe prfaqsues t serbve nga komunat q punojn brenda institucioneve t Kosovs, t cilt “bn presion n drejtort e shkollave tona q n programet msimore t prfshijn disa lnd q i shfrytzojn nxnsit shqiptar, si jan historia e gjeografia”. Gazeta vazhdon se “n kt mnyr, fmijt serb n Kosov do t msonin pr shembull se terroristi i njohur Adem Jashari sht hero”. Drejtort e shkollave tona, si i quan kjo gazet shkollat me msim n gjuhn serbe n Kosov, “kan
me dije se prindrit dhe nxnsit jan t vendosur t vazhdojn arsimimin me planet e programet msimore serbe edhe me udhzimet e Beogradit”, citon “Novosti” Stojetoviin.
#