Gjate gjithe javes ne Nju Jork eshte ndjere atmosfera e Pashkeve.


Ne vitrinat e dyqaneve te Manhatenit sheh cokollata te permasave te ndryshme me temen e Pashkes veze cokollate lepurushe qingja prej cokollate...Vezet jane simboli i lindjes lepurushi po ashtu simbol i riprodhimit dhe pronaret e dyqaneve shpresojne qe kete vit te shesin nje numer te madh produktesh sepse te gjithe i pelqejne cokollatat.


Por Nju Jorku dallohet per nje detaj te vecante gjate Pashkeve ndryshe nga qytetet e tjera amerikane.


Ndersa kapelet perlqehen shume ketu gjate gjithe vitit Pashka eshte nje arsye perfekte per te shprehur me teper pompozitet ne paradat qe organizohen me kete rast.


Historikisht nju jorkezet veshin kapele dramatike qofte ne parade qofte ne sherbesat fetare kapele me pupla me lule dhe fjongo shumengjyershe. Keto simbole te festes keto dite ne Nju Jork te kujtojne jo vetem Pashken por rilindjen e stines se re te pranveres.