N qytetin e Antik t Apolonis ka nisur evakuimi i statujave dhe obiekteve m vlera arkeologjike e historike. Pas alaramit t dhn pr shmbjen e portikut ku mbaheshin rreth 36 objekte dhe 9 statuja, sot paradite ka nisur zhvendosja e objekteve antike me mjete t specializuara t ardhura nga Gjermania. Pr evakuimin e ktyre objekteve t rndsishme, kan ardhur edhe dy specialist arkeolog gjerman. Sipas Drejtorit t ktij qyteti muzeal, Marin Haxhimihali, reagimi i organeve, q drejtojn trashgemin kulturore ka qen i menjhershm. Vetm 48 or dhe bashkpunimi i Ministris s Kulturs dhe Qendrs s Studimeve Arkeologjike, ka vn n lvizje mekanizmat pr mbrojtjen e objekteve n muze. Pas evakuimit do t nis faza tjetr, ajo e rikonstruktimit t ambienteve, n mnyr q t t bhet gati pr sezonin e ri turistik.