Paralajmrimi i negociatave dhe vendimi i GJND-s, ka ashprsuar retorikn mes t Prishtins dhe Beogradit. Nj gjuh m e ashpr kundr njri-tjetrit sht dgjuar n javn e fundit nga lider t Beogradit dhe t Prishtins. Derisa presidenti serb Boris Tadiq ka akuzuar ministrin kosovar t Punve t Brendshme pr deklarata luftnxitse, presidenti Sejdiu ka krkuar nga Tadiqi q t distancohet nga “ekstremistt serb q po nxisin dhunn n veri”. Ndrkoh, kryeministri Hashim Thai, ka krkuar nga Tadiqi q t prulet para viktimave t lufts n Kosov, t shkaktuara nga regjimi i Millosheviqit.


Analistt thon se vendimi i GJND-s pr Kosovn dhe paralajmrimi i negociatave t reja mes dy vendeve, jan arsyet kryesore q kan nxitur politikant t’i drgojn mesazhe njri-tjetrit prmes mediave. Analisti Agron Bajrami thot se ashprsimi i retoriks sht i natyrshm n prag t momenteve t ndjeshme politike. “Para kemi momentin e nxjerrjes s opinionit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis dhe ai moment nuk sht vetm nj moment, por do t sjell edhe nj faz t re pr procesin, npr t ciln po kalojm - faz e cila do t prshkruhet me nj prpjekje pr organizimin e nj dialogu mes Prishtins dhe Beogradit nga ana e faktorve ndrkombtar”. “sht e natyrshme, sht e pritshme q t nxehet debati politik n t dy ant n pritje t ktij momenti t shpalljes s opinionit t GJND-s, dhe n kuadr t pozicionimit pr bisedimet, q pritet dhe thuhet se patjetr duhet t ndodhin pas GJND-s”, vlerson Bajrami. N ann tjetr, Krenar Gashi, nga Instituti KIPRED, vren se mbase pr her t par, politikant shqiptar dhe serb po i drgojn mesazhe njri –tjetrit, ndrkoh q deri tani, n vend t ksaj, sipas tij, kishte nj injorim t ndrsjell.


“Fakti q lidert e t dy vendeve kan filluar ta prmendin njri-tjetrin dhe t drgojn mesazhe prmes medieve, sht absolutisht i arsyeshm”. “Tavolina e bisedimeve pr politikant sht nj lloj dueli, para t cilit sht e natyrshme t komunikohet ksisoj”, thot Gashi.


Mendimi kshilldhns i Gjykats Ndrkombtare sht paralajmruar se do t jepet gjat ktij muaji. Pas vendimit, thuhet se do t pasojn negociata mes Prishtins e Beogradit pr shtje teknike. Agron Bajrami hedh dyshime se n tryez palt do t jen t detyruara q t bjn koncesione. Kjo, sipas tij, edhe bn q ata t ashprsojn fjalorin politik, n mos pr tjetr, ather pr konsum t brendshm. Tadiqi n Serbi ka nevoj t tregohet si nj patriot i madh, n kohn kur ai gradualisht po i afrohet momentit kur do t bj koncesione t mtutjeshme ndaj Kosovs... “Njerzit n pushtet n t dy vendet, n prag t proceseve q mund t ojn n koncesione dhe kompromise t mtutjeshme, kan nevoj t shprehen m patriot se zakonisht. Pra, deklaratat mendoj un shrbejn m shum pr prdorime t brendshme politike”. “Tadiqi n Serbi ka nevoj t tregohet si nj patriot i madh, n kohn kur ai gradualisht po i afrohet momentit kur do t bj koncesione t mtutjeshme ndaj Kosovs, pr shkak se shtohet presioni edhe nga Bashkimi Evropian edhe nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks pr nj gj t till”. “N ann tjetr kemi lidert tan, t cilt po e shohin se shtja e veriut nuk do t rregullohet si sht parapar me Pakon e Ahtisaarit. Por, Prishtina do t duhet t jap edhe ndonj koncesion m shum pr serbt n at pjes”, shprehet Bajrami.


Nse nuk do ket ashprsim t mtejm t ktij fjalori t liderve nga t dy kryeqytetet, Krenar Gashi shpreh mendimin se debati, megjithat do prodhoj rezultat pozitiv. “Pa dashur t analizoj prmbajtjen e ktyre deklaratave, un do ta analizoj vetm fenomenin dhe fenomeni sht pozitiv, sepse shpie deri te nj nxehje paraprake e politikanve t t dyja vendeve pr tavolinn e bisedimeve”. “T dy vendet, m n fund, kan filluar t komunikojn. sht nj gj pozitive se t dy vendet kan filluar ta njohin, dhe t flasin pr njri-tjetrin”, thekson Gashi. Retorika e ashpr mes Prishtins dhe Beogradit ka pasur dhe incidentet n pjesn veriore t Kosovs, ku nga nj shprthim u vra mjeku boshnjak, Mesud Gjehoviq, ndrsa dit m pas u plagos deputeti i Kuvendit t Kosovs Petar Miletiq. Ministri i Punve t Brendshme Bajram Rexhepi tha se shprthimi n protestn e serbve, mund t jet shkaktuar nga vet protestuesit, ndrkoh q paralajmroi drgimin e njsive speciale t policis pr t kthyer sundimin e ligjit n veri. Kjo deklarat u cilsua nga Beogradi si luftnxitse. Ndrkoh, Zyra Civile Ndrkombtare, i ka
thirrje Prishtins e Beogradit t prmbahen nga deklaratat q mund t shkaktojn shqetsim te banort.