brbrNje France e frikshme mund te konsiderohet ajo qe shkaterroi mbreme Zvicren me rezultatin tenistik 5 me 2 Gjelat franceze shenojne fitoren e dyte radhazi ne ndeshjet ne grup ne kete boteror duke u konfirmuar si nje prej pretendenteve tashme Seria e golave u hap nga Zhiru ne minuten e 17-te ndersa vetem nje minute me vone Matuidi dyfishon rezultatin Ne fund te pjeses se pare Valbuena kalon ne avantazh te trefishte francezet dhe me kete rezultat mbylljet ky fraksion Pavaresisht disa perpjekjeve te zviceraneve Franca kontrollon gjithcka dhe ka shume here mundesine qe te thelloje rezultatin madje humbet edhe nje penallti Kjo derisa te vinte momenti i bomberit te Realit Karim Benzema i cili shenoi golin e katert per kombetaren e tij ndersa Sisoko pesefishon ne te 73-en Rezultati poshterues nuk e demoralizon Zvicren Helvetet arrijne te shenojne me nje goditje denimi te realizuar bukur nga shqiptari Xhemaili ne minuten e 81-te ndersa shqiptari tjeter Granit Xhaka pas nje koordinimi perfekt shenoi golin e dyte per ekipin e tij Ne ndeshjen tjeter te grupit E Ekuadori mposhti Hondurasin me rezultat 2 me 1 dhe u ngjit ne vend te dyte me tri pike pas Frances duke lene pas Zvicren e cila ka po tri pike Edhe pse Hondurasi kaloi ne epersi pas gjysme ore loje me golin e Karlos Kostli Ekuadori u kunderpergjigj shpejt duke barazuar rezultatin vetem tri minuta me vone me ane te Ener Valencia Pjesa e pare u mbyll ne barazim kurse pas intervalit ne minuten e 65-te Valencia shenoi serish duke permbysur rezultatin ne favor te skuadres se tijbrbr
br