brbrTermet ne qeverine e Frances ndersa pritet nje riformatim i qeverise Kryeministri Manuel Valls ka paraqitur doreheqjen e tij te presidenti Fransua Holond Vendimi i kreut te qeverise erdhi pas debatit publik mes tij dhe Ministrit te Financave Arnaut Montebourg Ky i fundit gjate nje takimi me anetare te partise ne lindje te Frances kishte thene se tashme ka ardhur kohe per nje rezistence ndaj kerkesave shtrenguese te shtetit gjerman Monteburg tha se me detyrimin e ketyre masave ekonomike qe po i merret fryma vendit Nderkohe ne nje reagim te tij presidenti Holond nuk e ka pranuar doreheqjen e kreut te qeverise Valls ai tha se kryeministri ka dy jave kohe per te formuar qeverine e re Papunesia ne France eshte ne nivelin 10 perqind nderkohe qe masat ekonomike nuk po japin shenja per uljen e saj Edhe sondazhet tregojne se me pak se 20 besojne e votuesve besojne se papunesia mund te ulet brbr
br