Zvendspresidenti i Komisionit Europian, Franco Frattini vjen sot n Tiran, pr t hapur dialogun me Shqiprin pr regjimin e udhtimit pa viza. Sipas burimeve nga zyra e KE-s n Tiran, n prag t vizits s tij n Shqipri, zv/presidenti Frattini, Komisioner pr Lirin, Sigurin dhe Drejtsin sht shprehur, se vjen n Tiran pr tu sjell qytetarve shqiptar nj mesazh politik t fort e pozitiv nga BE-ja, duke nisur dialogun pr liberalizimin e vizave mes Bashkimit Europian dhe Shqipris."Ky proces, q synon t realizoj lvizjen e lir t qytetarve, do t nxis promovimin e lvizjes s njerzve mes vendeve t BE-s dhe Ballkanit Perndimor, si element ky drejt bashkpunimit m t ngusht me vendet e rajonit", citohet deklarimi i zyrtarit t lart t BE-s.Nisja e dialogut pr regjimin e udhtimit pa viza me Shqiprin, pr paln shqiptare do t hapet nga Kryeministri Sali Berisha.Gjat vizits s tij t shkurtr, zv/presidenti Frattini do t takohet gjithashtu dhe me Presidentin e Republiks, Bamir Topi dhe Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli.Qlllimi i dialogut sht tu jap sinjale t qarta autoriteteve shqiptare, pr masat q duhen marr pr t siguruar lvizjen pa viza pr t gjith qytetart e Shqipris.Q nga 1 janari 2008, qytetart shqiptar tashm po gzojn prfitimet nga regjimi i lehtsuar i vizave q prcakton aplikim dhe procedura t njsuara t lshimit t vizave, pr nj kategori t gjer qytetarsh q prfshin studentt, sportistt, njerzit e kulturs, gazetart, ata q vizitojn pjestart e familjes q jetojn n BE, njerzit q kan nevoj pr trajtim mjeksor, etj.