Ende pa u definuar statusi i Kosovs, Ekipi i Unitetit tregoi papjekurin politike apo mos dijeni diplomatike. Edhe pse n kto momente historike n t cilin kalon Kosova, duhet t shfrytzohet do rast i takimeve m t larta t organizatave ndrkombtare n t cilin mund t vihet n dukje shtja e definimit t statusit politik t saj, e n kt rrafsh edhe kontributi i dhn nga nj organizim i till si sht Organizata e Konferencs Islamike ka peshon e vet diplomatike. Edhe pse Veton Surroi kishte arritur q nprmjet sekretarit t Organizats s Konferencs Islamike Ekmedin Ihsanoglu t siguroj ftesn zyrtare pr t marr pjes n punimet e sesionit t 34-t t Konferencs Islamike n nivel t ministrave t punve t jashtme me 15 maj n Islamabad t Pakistanit, edhe pse n kt aspekt Kosova nuk ka pas t drejt t merr pjes, pasi q ende nuk sht e pranuar si shtet, kjo ftes sht refuzuar nga epriori nga Ekipi i Unitetit, n radh t par nga kryetari i Kosovs Fatmir Sejdiut dhe t tjerve, t cilt nuk jan prononcuar gjer tani, prve Veton Surroit i cili ka qen pro pjesmarrjes s Kosovs n kt sesion.N nj ligjrat t mbajtur n Universitetin e Prizrenit koh m par lidhur me shtjen e zgjidhjes s statusit t Kosovs dhe sfidave q e presin at, njra nga pyetjet nga auditoriumi ishte vnia e kontakteve nprmes kanaleve diplomatike me Organizatn e Konferencs Islamike e cila i tubon 57 shtete n gjirin e saj, dhe e cila paraqet gati nj t tretn e votave t nevojshme nga 2/3 e votave t duhurapr antarsim n Organizatn e Kombeve t Bashkuara, do t thot prej 192 shteteve antare t OKB-s pr antarsim nevojiten votat e m s paku 128 shteteve q Kosova t jet antare fuqiplot e OKB-s.Veton Surroi n prgjigjen e tij me plot seriozitet t duhur dhe me nj pjekuri diplomatike, ceku peshn dhe rndsin e ksaj Organizate t fuqishme islamike dhe me pesh t madhe ekonomike dhe politike n arenn ndrkombtare, duke e ilustruar me shembullin konkret se vota p.sh e Katarit sht e barazvlefshme me votn e p.sh.t Gjermanis pr antarsim n Organizatn e Kombeve t Bashkuara. Por ja q kjo verbri diplomatike nga ana e Ekipit t Unitetit q n fillim me fajin e vetvetes shtrenjt do t na kushtoj n nj t ardhme t afrt, duke e pamundsuar votat e gati 1/3 e votave t nevojshme t Organizats s Konferencs Islamike pr antarsim n OKB-n.Me t vrtet Ekipi i Unitetit apo disa sosh duan q t shtiren apo ta mashtrojn vetveten, se botn jo se jo, se identitetin e vet islam ta fshehin apo se turprohen nga prkatsia e tyre fetare islame. E drejta e tyre personale sht se far mendimi kan ata vet pr prkatsin e tyre fetare, aman skan asnj t drejte t flasin ose t veprojn kundr interesave t popullit shqiptar me prkatsi shumic myslimane q e kan marr besimin e tyre. E populli shqiptar i Kosovs sht me prkatsi fetare 98% islame, dhe se kt fakt e di e tr bota, i plqefshin apo mos i plqefshin antarve t Ekipit t Unitetit, dhe se mos t shtirren e t bhen m katolik se papa kur n praktik nuk jan.Evropa momentale prbhet prej 50 shteteve antare t saj, dhe se shpejti edhe Kosova pas pavarsimit t saj dhe njohjes ndrkombtare do t jet shteti i 51 i Evrops dhe shteti i pest me shumic myslimane n Evrop, pas Turqis, Shqipris, Azerbajxhanit, Bosnjs q do t thot 10% nga numri i shteteve t trsishme t Evrops. Ndrsa sa i prket identitetit t vet islam t popullit shqiptar t Kosovs kt Ekipi i Unitetit mund ta sprovoj pas pavarsimit t Kosovs me nj referendum t organizuar vullnetin e popullit t Kosovs sa jan krenar edhe n % me prkatsin e vet islame. Po ashtu pas pranimit t Kosovs n Unionin Evropian e drejt e natyrshme dhe e logjikshme sht q edhe Kosova t antarsohet edhe n Organizatn e Konferencs Islamike si antar i 58 i saj fuqiplot i saj sikurse q jan Turqia, Shqipria, Azerbajxhani, Bosnja e Hercegovina e kshtu me rradh.N prfundim t ksaj qasjeje politike do ti citoj thnien e ish presidentit amerikan Bill Kliniton pr t ciln mendoj se nuk do fare koment: Le t din se Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Britania e Madhe kan prdorur autoritetin ushtarak pr t mbrojtur jett e myslimanve t Bosnjs dhe Kosovs.