Sistemi bankar dhe bankat greke q operojn n vendin ton, si pjes e ktij sistemi, gzojn shndet t plot. Duke marr shkas nga zhvillimet e fundit n financat greke dhe ndikimet e mundshme n vendin tone, Guvernatori Fullani theksoi se treguesit kryesor t bankave greke, qendrojne mbi standardet europiane dhe njkohsisht 2 her m pozitive se mmat e tyre n Greqi.

Deklaratat u bn n prfundim t mbledhjes s radhs s Kshillit Mbikqyrs s Banks s Shqipris. Guvernator, konstati se rritja vjetore e eksporteve n masn 31 pr qind prvese ndikoi n ngushtimin e dukshm t defiitit tregtar gjat 2 muajve t par t vitit, ka ndihmuar edhe n stabilitetin e kursit t kmbimit.

N lidhje me daljen e Shqipris, Guvernatori Fullani e cilsoi si shum pozitive pr ekonomin shqiptare, daljen pr her t par n tregun e eurobondeve, megjithse nj gj e till do t thot monitorim m i rrept i ekonomis dhe financave vendase nga institucionet ndrkombtare.