Ky sht parashikimi q na sjellin meterologt e shrbimit Meteoalb. Sipas tyre dita e sotme do t vijoj me alternime kthjellimesh dhe vransirash n bregdet dhe zonn e ult, ndrsa n zonat malore do t ket shira t dobt. E djela do t rikthej kthjellimet n t gjith territorin shqiptar.

Prsa u prket temperaturave ato kan psuar rnie. Vlera m e lart n rang vendi do t shkoj deri n 23 grad Celsius, kryesisht n bregdet.

Java q vjen do t nis kryesisht me mot t kthjellt. Prjashtim do t bj vetm e marta, e cila do t ket vransira dhe shira me intensitet t ult n zonat malore t vendit. Temperaturat pritet t psojn rritje graduale, ku termometri do t shnoj n rang vendi, 28 grad Celsius.