I nxehti afrikan pritet t pushtoj vendin ton. Sipas meteorologve temperaturat do t vijn duke u rritur n t gjith vendin. Kjo mas ajri e nxeht q vjen nga Europa Perndimore me drejtim Europn Juglindore, duke pushtuar rajonin e Mesdheut dhe e ka epiqendrn n Italin fqinje, me temperatura aktuale mbi 40 grad. Kjo mas e t nxehtit afrikan pritet q t sjell temperatura mjaft t larta edhe n territorin ton. Duke filluar nga nesr, temperatura minimale n gjith vendin do t jet 34 grad Celcius. Ndrsa maksimalja n zonat e ulta pritet t shkoj deri n 40 grad. Ky i nxeht do t ndihet edhe m tepr, pr shkak se lagshtia e ajrit sht 85 pr qind.