0
Ne diten e deshmoreve atehere kur duhet te nderohen te renet per liri Garda e Republikes dhe Policia e Shtetit per disa ore nuk i lejoi anetaret e Partise Komuniste te kryenin homazhet e tyre pasi ata nuk pranuan te mos mbanin fotografite e Enver Hoxhes ne kete rast ne cilesine e Komandantit te Ushtrise Nacional lirimtare Ne te njejten kohe Kryeministri dhe kryetari i Kuvendit Meta bene homazhet e rastit dhe vendosen kurora me lule
I kerkuar nga gazetaret te thote fjalen e tij ne kete dite Rama ia la vendin kryetarit te Parlamentit Ilir Meta
Me pas ishte radha e opozites qe te kryente nderimet Pasi kishin ardhur nje pjese e mire e deputeteve te djathte mberriti edhe ish-kryeministri Sali Berisha
Pas tij Kryetari i Partise Demokratike dhe i Bashkise se Tiranes Lulzim Basha
Pas vendosjes se kurorave ne kembet e monumentit Nene Shqiperi kryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha tha se kjo eshte dita qe duhet vleresuar kontriburti i atyre dhe u fijuan per lirine
Nderkaq perfaqesues te Levizjes Socialiste per Integrim bene homazhe prane bustit te Qemal Stafes Me rastin e 70-vjetorit te clirimit Luan Rama kerkoi edhe nje here ngritjen e nje komisioni qe do te merret me organizimin e ceremonive shteterore
Ndersa Basha vizitoi familjen e deshmorit te Demokracise Azem Hajdari te deshmoreve te atdheut Muharrem Alla dhe Sefer Ismail Imeri Bashkia e Tiranes rivendosi edhe pllakaten ne vendin e vrasjes se 14-vjecarit Spartak Deliu gjate protesave kunder regjimit komunist ne Mars te vitit 91
TV KLAN