Gaza shperthen rakete ne Izraelin JugorE marte 26 Shkurt 2013 1004

Gaza shperthen rakete ne Izraelin JugorMilitantet ne Rripin e Gazes kane hedhur raketa ne Izraelin Jugor Policia izraelite tha se jane shkaktuar deme ne nje rruge afer qytetit Ashkelon por nuk ka pasur te lenduar Ky eshte sulmi i pare i tille nga militantet ne Rripin e Gazes qe nga armepushimi i nentorit te kaluar Sulmi pason konfrontimet ne mes te forcave izraelite dhe protestuesve palestineze ne Bregun Perendimor te nxitura nga vdekja e nje te burgosuri palestinez qe gjendej ne burgjet e Izraelit Trupat izraelite kane qelluar dhe plagosur pese palestineze gjate perleshjeve me protestuesit ne zonen e Betlehemit te henen dhe nje djalosh 15-vjecar eshte ne gjendje te rende shendetesore Mijera vete kane marre pjese ne funeralin te te burgosurit Arafat Jaradat te mbajtur ne Herbon te henen Palestinezet thone se Jaradat eshte torturuar ne burgjet izraelite para se te vdiste por izraelitet thane se autopsia ka qene jo perfundimtarep