Pak dit pas miratimit t rezoluts s Asambles Parlamentrare t Kshillit t Europes, ku i bhet thirrje opozits t ndrpres bojkotin, Gjermania riprsrit qendrimin e vendeve t unionit, duke e ftuar opozitn t zer vendin e saj n Kuvend. Ka qen vet presidenti i Bundestagut gjerman Norbert Lammert, i cili gjat inagurimit t zyrs s Fondacionit “Konrad Adenauer” n Tiran n prani t Kryeparlamentres Topalli, dhe kreut e qeveris q tha se bojkoti nuk sht ide e mir pavarsisht arsyeve pr t cilat bhet, duke e cilsuar parlamentin si institucioni me rndsin m t madhe n nj sistem demokratik.
Norbert Lamert President i Bundestagut Gjerman
“Rroli i parlamentit sht me nj rndsi t veante dhe t madhe n nj sistem demokratik dhe bojkotimi i tij nuk sht ide e mir. S'ka rndsi argumenti prse e bn, kjo ide nuk prmirson cilsin mbi t gjitha nse bazohet n precedent t mparshm. Parlamenti sht forumi m i rndsishm n nj sistem demokratik ndaj un mbshtes do prpjekje pavarsisht prplasjeve q garanton funksionalitetin e ktij institucioni.”
M tej zoti Lamert u ndal dhe tek prespektiva europiane e Shqiprie q sipas tij vjen natyrshm pas antarsimit t Shqipris n NATO. Ai tha se vizita e tij n Tirane duhet t shrbej si nj tregues i qart i faktit se Shqipria sht nj vend me rndsi tejet t veant pr Gjermanin. Sipas dy zyrtarve t lart, atij Lamert dhe kryeparlamentares Topalli hapja e zyrs s ktij fondacioni do t shrbej pr t rilidhur traditn e miqsis dhe at pr nj t ardhme t prbashkt mes dy vendeve.